Pazartesi, 23 Nisan 2018
.
Kahramanmaraş
.
chevron_left chevron_right
Sağlık

ANADOLU SAĞLIK SEN,  KAYIPLAR İÇİN ÖNERİ SUNDU!

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, 663 Sayılı KHK ile mağdur edilen sağlık Araştırmacılarının mali ve özlük haklarının telafi edilmesi için yeni düzenleme yapılması gerektiğini belirtti.

740 Toplam Gösterim
ANADOLU SAĞLIK SEN,  KAYIPLAR İÇİN ÖNERİ SUNDU!

Sağlık Araştırmacılarının 663 Sayılı KHK ile idari ve mali kayıplarının yanı sıra statülerini de kaybettiğini belirten Taşkın, konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamasında, sağlık Araştırmacılarının sadece idari, mali ve statü kayıplarının olmadığını, aynı zamanda manevi olarakta kayıpları olduğunu ve motivasyonlarını kaybetmeleri nedeniyle büyük bir çöküntü yaşadıklarını belirterek şöyle dedi: ”Sağlık Araştırmacılarına üvey evlat muamelesi yapılıyor. TRT ve TSK personelinden Araştırmacı olarak atananlara farklı haklar veriliyor. Farklı kurumlarda aynı işi yapan Araştırmacılara farklı idari, mali ve özlük hakları veriliyor. Devlet Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı işlem yapamaz. Böyle bir şey kabul edilemez.

Görüştüğümüz sağlık Araştırmacıları da devletin kendilerine üvey evlat muamelesi yaptığını söylüyor. TRT ve TSK’da Araştırmacı olarak atananlarla sağlık Araştırmacıları arasında idari, mali ve özlük hakları bakımından çok büyük farklılık olduğunu belirterek düzeltilmesini istiyorlar. Anadolu Sağlık Sen olarak bizde aynı kanaati taşıyoruz. Devlet, bu yanlışı bir an önce düzeltmelidir. Bunun için yapılacak çalışma da bellidir. Anadolu Sağlık Sen olarak açık ve net bir şekilde söylüyoruz: Önerimiz üzerinde ciddi bir çalışma yapılarak ilgili konular üzerinde yeni bir düzenleme yapılacak olursa sağlık Araştırmacılarının kayıpları telafi edilebilir.

İşte önerimiz:

TRT Teşkilat Yasasında; Sağlık Uzmanı, Mali Hizmetler Uzmanı, Strateji Uzmanı, Denetmen, İnceleme ve Soruşturma Uzmanı ve Kariyer Uzmanı gibi kadroları var. Sağlık Araştırmacılarının da bu kadrolara atanabilmelerinin yolu açılmalıdır. Mali kayıplarının telafisi için moral ve motivasyon kazandırmak amacıyla; Araştırmacılara “3600 Ek Gösterge, 2000 Makam ve 8000 Görev Tazminatı verilmesine” yönelik düzenleme yapılmalıdır.TSK’dan ayrılarak Araştırmacı olarak atananlar, eski unvanları temel alınarak mali kayıpları önlendi. Sağlık Araştırmacıları içinde aynı düzenleme yapılabilir. Sağlık Araştırmacılarının eski unvanları temel alınarak emsal bir kadro belirlenebilir veya Araştırmacı unvanı ile Araştırmacı Şube Müdürü, Araştırmacı İl Müdür Yrd. Araştırmacı Müdür ve Müdür Yrd. Şeklinde yeni unvan grupları oluşturularak kayıpları telafi edilebilir.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı - Haber Scripti
1