Perşembe, 18 Nisan 2019
.
15
Kahramanmaraş
.
chevron_left chevron_right
Yerel

ANADOLU'NUN EN BÜYÜK KİTAP FUARI KAPILARINI AÇTI!

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin her sene Geleneksel olarak düzenlediği Kitap Ve Kültür fuarı kapılarını açtı.

4816 Toplam Gösterim
ANADOLU'NUN EN BÜYÜK KİTAP FUARI KAPILARINI AÇTI!

Yerli ve yabancı 234 yayınevi, 247 şair ve yazar ile kitapseverler ve sektör temsilcilerini bir araya getiren fuarın bu yıl 5’incisi düzenleniyor.

BİZİM MEDENİYETİMİZ KİTAP VE SÖZ MEDENİYETİDİR!

Fuar’ın açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç Bizim Medeniyetimiz Kitap ve söz medeniyetidir dedi.

Başkan Erkoç; “ Estetikle buluşan sanatımız fazilet olmuş, tarihe görkemli bir medeniyet armağan etmişiz. Maraş ise kahramanlığın yanı sıra tarihin her döneminde bu medeniyete kültür, sanat ve edebiyat alanında önemli katkılar sunmuştur. Necip Fazıllar, Yedi Güzel Adamlar bu şehirden çıkan ve Türkiye'yi saran değerlerdir. Kahramanmaraş bir ilim, irfan ve sanat şehridir. Şiirin başkenti, kültür ve sanat şehri Kahramanmaraş'ta edebiyata dair, kitaba dair, okumaya dair güzel işler yapma peşindeyiz.” Şeklinde konuştu.

İFTİHAR EDİLECEK BİRGÜN!

Yedi Güzel Adam’dan birisi olan Ünlü yazar Rasim Özdenören Açılış ’ta yaptığı konuşmada Kahramanmaraş’ta önceden kitapçı ve kitapevi olmadığını şu zaman diliminde yapılan itap fuarları nedeni ile iftihar edilecek bir günde olduğumuzu belirtti.

Özdenören; “ Bizim doğduğumuz bu şehirde tahsil hayatımıza başladığımız 1940’lı yıllarda Kahramanmaraş’ta kitapçılar yoktu. Kitabevi yoktu. Kitabevlerinin bulunmadığı bir dönemde sadece Maraş’ta değil, babamızın tayini münasebetiyle bulunduğumuz diğer Anadolu şehirlerinde de kitabevleri yoktu. Kitabevlerinin bulunmadığı bir dönemde şimdi Kitap Fuarları düzenleyen Anadolu şehirlerine gelmiş bulunuyoruz. Bu bizim için iftihar edilecek bir gündür. Az önce arkadaşlarımdan öğrendim sadece Kahramanmaraş merkezde 30’tan fazla kitabevi varmış. Bu bizim için güzel bir şey. Bizim gençlik ve çocukluk yıllarımızda kitabevleri olmadığı için Ulu Camii’nin kenarındaki kitap sergilerinden kitap alırdık. O dönem kitap fuarlarımız yoktu, belki kitabevlerimiz yoktu ama Kahramanmaraş’ta çok ciddi bir okuma serüveni vardı. O dönemde 8-10 tane mahalli gazetemiz vardı. O gazetelerde ben ve arkadaşlarım köşe yazıları yazardık. Sanat ve edebiyat sayfaları hazırlardık. Peki, kitapları nereden temin ederdik? Benim abone olduğum yaklaşık 10-15 civarında dergiler vardı ve onları okurdum.” İfadelerinde bulundu.

KİTAPLAR ÖLMEYECEK, İNSANLIKLA YAŞAYACAKTIR!

Özdenören Kitapların Ölmeyeceğini insanlıkla yaşayacağına değinirken son olarak şu ifadelere yer verdi; “Neden kitap okuyoruz? Kitap okuma demek kendimize, dünyamıza, çevremize, insana, tabiata, eşyaya anlam yükleme demektir. Bir anlam yükleyebiliyor isek kitabı okuyoruz demektir. Biz kitabın sayfalarını açabiliyor isek bu sayfalardan mana çıkarabiliyorsak, bu manayı da kendimize açabiliyorsak o zaman okuyoruz demektir. Kendi kültürümüzü kitaplardan öğreniyoruz. Kendi tarihimize bakmayı kitaptan öğreniyoruz. Derler ki televizyon çıktı, kitap öldü. Bunların aslının olmadığını televizyonun sinemanın resmin her sanat alanını kendine mahsus bir okuma şekli, okuma türü olduğu görülüyor ve herkes kendi benliğinin yolunu buluyor. Dolayısıyla kitap bunların hiçbirisini kendisine rakip kabul etmiyor. Kitabın sayfası, kokusu ne televizyonda bulunabilir ne internette bulunabilir ne de başka bir medya araçlarında bulunabilir. Kitabın kendine mahsus kokusu sadece ona özeldir. Sadece bu koku münasebetiyle bile olsa kitabın yaşayacağını ve yaşatılacağını söylüyoruz. Nitekim bu fuarlarda kitabın ölmediğini ve ölmeyeceğini insanlıkla beraber yaşayacağını göstermiş bulunuyor.”


BU DESTEK GELECEĞİMİZ ADINA UMUT VERİCİDİR!

Daha sonra bir konuşma yapan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç, “Bizler 'Oku' emriyle başlayan bir dinin mensuplarıyız. Okuyamayan, yazmayan, araştırmayan, düşünmeyen insanın gelişim göstermesi mümkün değildir. Bu anlamda ülkemizde son dönemlerde tüm illerimizde belediyelerimizin de katkısıyla okumaya verilen bu destek geleceğimiz adına umut vericidir." diye konuştu.”

Vali Vahdettin Özkan ise fuara katılımın giderek artmasından mutluluk duyduğunu belirtti.

Vali Özkan, “Büyükşehir Belediyemizin özellikle sanata, kültüre, eğitime vermiş olduğu katkılardan birisidir bu fuarlarımız. Geleneksel hale gelen bir fuar. Giderek katılımın fazlalaştığı, yaygınlaştığı bir fuardan memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bilgi topluluğunun gerekliliği, özellikle milletimizin, devletimizin, hükümetimizin bilgi toplumunun inşası ve işletmesi yönünde ortaya koymuş olduğu ana hedeflerin altını doldurmada belediyelerimizin bu faaliyetleri bilgi topluluğunun altını doldurmada çok anlamlı bir husustur. Merkezi bakanlıklarımızın teşkilatlarımızın bu konuyla alakadar olması elbette önemli.” İfadelerine değindi.Açılış konuşmalarının ardından kurdale kesimi yapıldı.

Daha sonra kent protokolü stantları gezerek kitapları inceledi.

 

 

 

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı - Haber Scripti
11.6827 sn / 3.47MB