Salı, 21 Ağustos 2018
.
37
Kahramanmaraş
.
chevron_left chevron_right
Gündem

Bakan uyardı: İşte o zaman perişan oluruz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Eğer hazırlık yapmazsak Allah korusun, deprem, bizi hazırlıksız yakalarsa işte o zaman perişan oluruz” dedi.

1854 Toplam Gösterim
Bakan uyardı: İşte o zaman perişan oluruz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, riskli yapı ve riskli alan olarak toplam 1 milyon 100 bin civarında bağımsız birim bulunduğu söyledi. Özhaseki, “Riskli alan ilan etmişiz, riskli yapı ilan etmişiz; ama yıkamamış tamamını. Yıkılabilen  sayı da 550 bin civarında. Böyle bir ortamda eğer hazırlık yapmazsak Allah korusun, deprem, bizi hazırlıksız yakalarsa işte o zaman perişan oluruz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce, Sur Yapı’ya yaptırılan Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi Kepez-Santral mahallelerini kapsayan proje hakkında bilgi aldı. Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer’in de katıldığı bilgilendirme toplantısında Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas ve diğer şirket yetkilileri, projenin geldiği aşama hakkında sunum yaptı. Sunumun ardından alanda inceleme yapan Bakan Özhaseki, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özhaseki, büyükşehir belediyesinin yaptığı kentsel dönüşümün çok güzel bir örnek olduğunu söyledi.

‘YANLIŞ GÖRDÜĞÜM UYGULAMA YOK’

Bakanlık olarak biçim vermeye çalıştıkları kentsel  dönüşüm projeleri içinde, bu projede yanlış bir uygulama olmadığının altını çizen Bakan Özhaseki, “Doğru uygulama ile yola çıkan bir proje ile baş başayız. Bizim en büyük şikayetimiz, herhangi bir altyapıya başlamadan, üzerinde sadece müteahhitlik hizmetleri olarak görülen, kabaca yoğunluk artışı verilen şehirlerin yeniden başka bir sıkıntı ile karşı karşıya bırakılmasıdır. Burada vatandaş yerinde, yeniden ev sahibi oluyor. Alan bazlı hesaplandığı için de sosyal donatı bazında mükemmel şekilde hesaplanmış oluyor. Yanlış gördüğüm bir uygulama yok. Olsaydı arkadaşlarımızı uyarmakta geri kalmazdım” dedi.

‘550 BİN RİSKLİ YAPI YIKILDI’

Kentsel dönüşüm alanında, 2012 yılına kadar ciddi bir yasa olmadığını belirten Özhaseki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ısrarı üzerine yasanın çıktığını söyledi. Yasanın üzerinden 5 yıl geçtiğini kaydeden Bakan Özhaseki, “Gerek riskli yapı gerekse riskli alan olarak toplam 1 milyon 100 bin civarında bağımsız birim buluyordu.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı - Haber Scripti
1