Çarşamba, 25 Nisan 2018
.
Kahramanmaraş
.
chevron_left chevron_right
Ekonomi

Bu Ulus Bu Ülkeyi Ayırdırmaz

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: “İster içeride ister dışarıda herkes şunu çok iyi bilsin ki ‘Bu Millet bu ülkeyi böldürmez.’ Biz teröre inat yatırama üretime devam edeceğiz. Bizi kimse durduramaz” dedi.

580 Toplam Gösterim
Bu Ulus Bu Ülkeyi Ayırdırmaz

Kahramanmaraş odaları ve borsaları ortak toplantısına katılmak ve TOBB Fen Lisesini açmak için Kahramanmaraş’a gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ehemmiyetli izahlarda bulundu.

Kahramanmaraş Ticaret ve Endüstri Odasında (KMTSO) bir konuşma yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hısarcıklıoğlu, Diyarbakır’da, Bingöl’de Hakkari’de şehit olan 5 askerimize Allahtan rahmet, elemli ailelilere başsağlığı diledi.

Bu milletin, 15 Temmuz sonrası ülkesinin yanında olduğunu gösterdiğini belirten Hisarcıklıoğlu: “Teröre bulaşanlara şunu söylüyorum biz bu günleri atlatacağız. Yalnız şunu herkes ister içeride ister dışarıda çok iyi bilsin ki ‘Bu Ulus bu ülkeyi ayırdırmaz’ haberiniz olsun. Biz teröre inat yatırama imalata devam edeceğiz. Bizi kimse durduramaz. Türkiye’nin gündeminde çevreninde bir sürü konu var iken hükümetimiz ve Başbakanımız ekonomiyi asla unutmuyorlar. Bundan sonra ülkemizi için hayırlı bir yol haritası çıkacak. Biz Kahramanmaraş’a hayırlı işler için geldik” diye konuştu.

15 TEMMUZ’DA HERKES YANYANA DURDU

15 Temmuz gecesi, TRT’de darbe deklarasyonu okunduğu dakikalarda140 bin kişiye Twitter, 85 bin kişiye de SMS ile eriştiklerinin vurgulayan Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Senede 360 bin kilometre yol kat ediyorum. Her şehiri bir sefer ziyaret ediyorum. Odalar birliği başkanlığım sürecince 11’inhci Kahramanmaraş ziyaretim. Kahramanmaraş’ta ki dinamizm altında bir şey var. Birliktelik var. Müesseseler arası koordinasyon var. Türk özel sektörü ve Türk milleti olarak, 15 Temmuz, kendisinin ne olup olmadığını tüm dünyaya gösterdi. Allah hepinizden razı olsun. Bilhassa 15 Temmuz gecesi, sevil toplum meslek kuruluşları içerisinde öncelikle gece 00:022’de TRT’de darbe deklarasyonu okunur okunmaz, 140 bin kişiye erişen Twitter iletinini atarak, bilhassa demokrasinden, halkın isteminden yana olduğumu açıkça dile getirdim. Camiamızın içerisinde 85 bin kişiye SMS iletisi ile eriştik. Bir baktım ki, sokaklarda oda başkanlarımız, azalar ve halkı gördükçe gözümden yaşlar akmaya başladı. Siz ne iseniz ben oyum. Siz nasıl davrandıysanız bizde öyle davrandık. Sağında solunda kim vardı denildiği vakit ben varım diyen bir ulus olduğumuzu gösterdik. 80 milyon olarak”

53 MİLYON TL YARDIM TOPLADIK

Türk özel sektörü olarak yeniden bir ilke imzaladıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, “Herkesten önce darbeye itiraz ettik. 28 Şubatta ki bu müessesenin ayıbını temizledik ve bir ilke daha imzaladık. 15 Temmuz şehitleri için toplanan takriben 203 milyon liralık kaynağın, 53 milyonluk bölümünü 365 oda ve borsa olarak topladık. Burada da Kahramanmaraş, en fazla bağışı yapan ilk onunu içinde. KMTSO Meclis Başkanı Hanifi Öksüz’ü kutluyorum. KİPAŞ olarak en çok bağışı o yaptı.  25 Ekim Salı günü Reisicumhurumuz Recep Tayyip Erdoğan’a, KMTSO Başkanı Serdar Zabun ile çeki sunduk. Bu onur bu haysiyet Kahramanmaraş için yeter de artır dahi. Zati 37 günden bu yana alanları boş bırakmadınız. İlk dakikadan bu yana zati Kahramanmaraş halkı da yapılması gerekeni yaptı. Sayın Reisicumhurumuz çeki takdim ederken ‘Bu yetmez, haberiniz olsun’ dedi. KMTSO Başkanı Serdar Zabun’da Kahramanmaraş olarak yardımı 2-3’e katlarız dedi. 9’uncu Ticaret ve Endüstri Şurasında sabah saat 10:00, akşam saat 22:00’da biten tam 12 saat bizi dinledi. Kahramanmaraş’ın dertlerini ve sıkıntılarını KMTSO Başkanı Serdar Zabun, Başbakanımıza bizzat anlattı. Pamuk bizim için çok ehemmiyetli. Kahramanmaraş içinde ehemmiyetli. Ürün stratejik ürünümüz. Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu’nun pamuğun stratejik konuma alınması için ısrarcı tutumunu kutluyorum” diye konuştu.

OKULLARI TEK TEK YAPACAĞIZ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak, 81 şehirde okullar yaptıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, 162 kaza içinde okul yapımına başladıklarını söyledi.

“Bu makamlar hepimize emanet. Allah bir makam vermiş, Allah bize diyor ki, yönetici adaletli olacak” diyen Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “ TOBB’a bağlı 365 oda var. 81 ile verdiğimiz okul sözünü bitirdik. Sırada 162 kaza var. Bizim görevimiz adaletli olmak. 81 şehirdeki okul yapımını bitirdikten sonra TOBB olarak, 162 kazaya başlayacağız”

KAHRAMANMARAŞ TÜRKİYE’DEN DAHİ HIZLI İHRACAT YAPTI

Türkiye Odalar ve Barsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kahramanmaraş’ın Türkiye’den dahi hızlı büyüdüğünü, şehirleri ziyaretlerde kendisinin moral verdiğini ancak Kahramanmaraş’a geldiği vakit moral bulduğunu belirterek şu istatistikleri paylaştı: “Gittiğim yerlere moral verirken gittiğim yerlerden moral aldığım şehirlerin başında Kahramanmaraş var. İş yeri sayısı umut olmazsa artmaz. Türkiye’de yüzde 1, Kahramanmaraş’ta yüzde 5, Türkiye’nin 5 misli üstündesiniz. Sigortalı çalışan Türkiye’de yüzde 1 artmış. Kahramanmaraş’ta yüzde 5 artmış. Beş misli daha fazla istihdam artmış. Kadın sigortalı çalışan sayısı Türkiye’de yüzde 3 artmış (Temmuz ayına kadar)  Kahramanmaraş’ta artış yüzde 5. Türkiye’nin üstünde. İhracata bakıldığı vakit Türkiye’nin ihracatı yüzde 2 düştü. Kahramanmaraş’ta artış yüzde 7. ISO binde 2005 seneninde 8, 2015 seneninde 21’ çıkmış. Protestolu senet, Türkiye’de yüzde 22 bu çok yüksek, Kahramanmaraş’ta eksi yüzde 7. Karşılıksız çek meblağları, Türkiye’de bir evvelki seneye göre artış yüzde 3, Kahramanmaraş’ta yüzde -17. Kahramanmaraş’ın bankalarda 4.3 milyar TL parası var.

Bu tablo, Kahramanmaraşlı endüstricinin esnafın karnesi. Türkiye’nin nereye gidersen git Kahramanmaraşlının sözü senettir mananına geliyor. Biz borcumuzu gününde, saatinde, dakikasında öderiz. Sizlere hemşehri demekten gurur duyuyorum”

Konuşmaların hemen peşinden TOBB başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na çeşitli armağanlar sunuldu. Toplantıya TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun yanısıra, TOBB İdare Heyeti Azası Şahin Bilgiç, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş Ticaret ve Endüstri Odası İdare Heyeti Başkanı Serdar Zabun, Meclis Başkanı Hanifi Öksüz, Kahramanmaraş Ticaret Borsası İdare Heyeti Başkanı Ahmet Duran Balsuyu, Afşin Ticaret ve Endüstri Odası İdare Heyeti Başkanı Bekir Sıtkı Can ile Elbistan Ticaret ve Endüstri Odası İdare Heyeti Başkanı Mustafa Paksoy da katıldı.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı - Haber Scripti
1