Cumartesi, 24 Ağustos 2019
.
26
Kahramanmaraş
.
chevron_left chevron_right
Yerel

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY KAHRAMANMARAŞLILARA SESLENDİ!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Kahraman ecdadımızın torunları olarak İHA'larımızla, SİHA'larımızla, F-16'larımızla, tanklarımızla, toplarımızla, en önemlisi sarsılmaz imanımızla terör örgütlerini ve onların arkalarındaki şer odaklarını çökertmek için inançla ve inatla mücadele ediyoruz. Güney sınırlarımızda tehdit oluşturmaya çalışan teröristler de kendilerini bekleyen acı sondan kaçamayacaklardır." dedi.

2672 Toplam Gösterim
CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY KAHRAMANMARAŞLILARA SESLENDİ!

İstanbul Çekmeköy'de askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Mehmetçiklere Allah'tan rahmet, ailelerine sabır dileyen Oktay, Kahramanmaraşlı yazar Rasim Özdenören'in "İnsanın yolu tesadüfen Maraş'tan geçmez. Maraş'a ancak bile isteye gidilir" şeklindeki sözünü anımsattı. Oktay, "Özdenören’in dediği gibi bizim de yolumuz bugün buraya tesadüfen düşmedi. Bu anlamlı günde Kahramanmaraşlı kardeşlerimizle buluşmak, 99’uncu yılında bu gurura ortak olmak için bile isteye, sizlerle kucaklaşmaya geldik." dedi.

Oktay, Kahramanmaraş’ın kurtuluş mücadelesinin bir destan yazma hikayesi olduğuna işaret ederek, Kurtuluş Savaşı dönemine ilişkin şunları kaydetti:

"Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un 'Ah o yirminci asır yok mu, o mahluk-i asil, ne kadar gözdesi mevcud ise hakkıyla sefil' diyerek ifade ettiği işgalci devletler 20. yüzyılın başında, Osmanlı’nın topraklarına göz dikmişti. Yıkma, bozma ve yok etme amacıyla ilerliyordu düşman. Ancak onların oyununu bozacak, hesap etmedikleri bir şey vardı; kahraman ve aziz milletimiz. Aziz Kahramanmaraşlılar, Türk milletinin mayası sağlamdır. Tam 'artık bitti' denilirken hiç hesaba katılmayan bir yiğit çıkar ve omuzlar milletimizin istiklalini. Tıpkı 15 Temmuz'daki gibi, ruhuyla ve bedeniyle çıkar tek dişi kalmış işgalcilerin karşısına. Seyit Onbaşılar, Sütçü İmamlar, Ömer Halisdemirler ve isimsiz nice kahramanlar yatar köklü tarihimizde. Kahramanmaraş böyle bir kahramanlık öyküsünü kalesinin burçlarına taşımıştır. Birinci Dünya Savaşı'nı takip eden günlerde zor zamanlar yaşadık. Böyle bir zamanda bile Kahramanmaraşlının gözlerinde asla korku olmadı, endişe olmadı. Bir yanda Toroslar bir yanda Ahir Dağı şahit ki direndi Maraş. Tam 22 gün 22 gece... Sütçü İmam'ın Uzunoluk'ta yaktığı hürriyet meşalesiyle esaret altında yaşayamayacağını yedi düvele duyurdu Kahramanmaraş. Sütçü İmam'ın kararlı tavrıyla bilekleri büküldü işgalcinin.Kahramanmaraş'ta geçit verilmedi özgürlüğün yok edilişine.Kahramanmaraş, daha o tarihte 'Kendini kurtaran şehir' unvanıyla anılmaya başladı ve Kahramanmaraş halkı komşu illerin de yardımına koşarak milli dayanışmanın en güzel örneklerini verdi."

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı - Haber Scripti
11.2224 sn / 3.61MB