Salı, 20 Ağustos 2019
.
26
Kahramanmaraş
.
chevron_left chevron_right
Yerel

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY: DİRENİŞ RUHUNUN ŞAHLANIŞINDA KAHRAMANMARAŞ ÖNCÜ ŞEHİR OLDU!

Oktay, Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü nedeniyle Trabzon Caddesinde düzenlenen törendeki konuşmasında, tarihten bu yana her zaman gurur vesilesi olan kahraman şehir Kahramanmaraş'ta olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

3024 Toplam Gösterim
CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY: DİRENİŞ RUHUNUN ŞAHLANIŞINDA KAHRAMANMARAŞ ÖNCÜ ŞEHİR OLDU!

Kahramanmaraş'ın asil duruşuyla Anadolu'nun dört bir yanında "özgürlük kandilleri"nin yanmaya başladığını belirten Oktay, şöyle devam etti:

"Kahramanmaraş, Anadolu'da işgale karşı direniş ruhunun şahlanışında, Türkiye'nin bağımsızlık mücadelesinde öncü şehir oldu.Kahramanmaraşlının onuruna el uzatma cüretini gösteren işgalci askerlere tereddüt etmeden ilk kurşunu sıkan Sütçü İmam'ı, şehrin maneviyat öncüsü Ali Sezai Efendi'yi, Fransız askerlerinin kaledeki şanlı bayrağımızı indirmesi üzerine, 'hürriyeti elinden alınan bir milletin Cuma namazı kılması uygun değildir' diyerek, bağımsızlık yeminiyle cemaatiyle beraber kaleye tırmanan Rıdvan Hoca'yı, kocasının şehit olması üzerine onun kıyafetlerini giyerek silahlı mücadeleye eşinin kaldığı yerden devam eden Senem Ayşe'yi,Kahramanmaraş’ta Kuvayımilliye kurulmasına öncülük eden Aslanbey'i, Vezir Hoca'yı, Muallim Hayrullah'ı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve adını sayamadığımız daha binlerce kahramanı rahmet ve minnetle yad ediyorum."

Oktay, Kahramanmaraş'ın istiklalin şehri olduğu kadar tarımın, sanayinin, kültürün, edebiyatın da şehri olduğunu vurgulayarak, kentin yiğitlerin diyarı olduğunu, cesaretiyle, kararlılığıyla, çalışkanlığıyla destanlara konu olan bu güzel şehrin, gönül dünyasının zenginliğiyle de Türkiye'de ayrı bir yeri bulunduğunu anlattı.

Bu güzel vatan toprağını, sonraki nesillere en iyi şekilde teslim etmeyi kendilerine "en mukaddes vazife" olarak kabul ettiklerini ifade eden Oktay, şöyle devam etti:

"Bunun için işimizi gönülden yapıyor, gönüller kazanıyoruz. Uzun ince bir yoldayız gidiyoruz gündüz gece. 16 yıldır gündüz gece sizinle yürüyoruz. Geride bıraktığımız 16 yıllık dönemde, ekonomimiz, hızlı ve istikrarlı bir büyüme performansı ortaya koymuştur. Kişi başı milli gelirimizi 3 kat artırarak 10 bin dolarlara çıkardık. Türkiye'ye 16 yılda 1,6 trilyon lira kamu yatırımı gerçekleştirdik. Şu anda dünyanın 17, Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi konumundayız. Satın alma gücüne göre dünyanın 13. büyük ekonomisiyiz. 2020'de inşallah 12. sıraya yükseleceğiz. Türkiye, istikrarlı politikalarımız sayesinde 16 yılda 200 milyar doları aşan doğrudan yabancı yatırıma ev sahipliği yapmıştır. Yüksek katma değerli ve nitelikli istihdam oluşturan uzun vadeli yatırımları ülkemize çekmeye yönelik politikalarımız önümüzdeki dönemde de devam edecek. Devlet olarak bir taraftan kalkınma hamlemiz için gerekli yatırımları gerçekleştirip, şehirlerimizi ihya ederken, diğer taraftan da ülkemizin bekasına yönelik tehditleri kaynağında bertaraf etmeye devam ediyoruz."

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı - Haber Scripti
11.2476 sn / 3.6MB