24 Haziran 2018 Seçiminde Oyunuz Hangi Partiye?
50
50
0
0
0
0
Oy kullandığınız için teşekkürler.
24 Haziran 2018 Seçiminde Oyunuz Hangi Partiye?
Toplam 2 Oy Kullanıldı
Perşembe, 24 Mayıs 2018
.
30
Kahramanmaraş
.
chevron_left chevron_right
Eğitim

DGS sonuçları öğrencilerin odak noktası oldu? Ne zaman açıklanacak?

Öğrencilerin DGS tercihleri konusunda beklentisi devam ediyor. On binlerce kişinin merakla araştırdığı DGS tercihleri, Lisans eğitimi almak isteyenlerin soruşturduğu konular arasında yer almaya devam ediyor. Peki, DGS tercihleri ne zaman başlayacak? Üniversite için beklentisini sürdüren öğrencilerin merak ettiği konu hakkında detaylı bilgiler

677 Toplam Gösterim
DGS sonuçları öğrencilerin odak noktası oldu? Ne zaman açıklanacak?

DGS tercihleri, almış oldukları eğitimi daha ileri seviyeye taşımak isteyen öğrenciler tarafından merakla araştırılmaya devam ediyor. On binlerce kişiyi yakından ilgilendiren 2017 DGS tercihleri, bu yıl sınavla lisans eğitimi almaya hak kazanan Ön Lisans öğrencilerinin belirlenmesine aracılık edecek. Peki, adayların ve velilerinin merakla beklediği DGS tercihleri ne zaman açıklanacak? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) sonuçlarının açıklanması ardından tercih telaşı başladı. Konu hakkında öğrencileri bilgilendiren ÖSYM, DGS tercih sürecinin en sağlıklı şekilde ilerleyebilmesi için kılavuz yayımlayacak. Kılavuz içerisindeki bilgileri kullanacak olan öğrenciler taban puanları baz alarak tercih işlemlerinde bulunacak. Peki DGS tercihleri ne zaman başlayacak? ÖSYM’den tarih bilgisi geldi mi? İşte son durum!

DGS TERCİHLERİ O TARİHTE Mİ BAŞLAYACAK?

DGS tercih işlemleri için tarih açıklanmadı. Ancak aşağıdaki bilgiler baz alınabilir.

DGS tercih işlemleri, ÖSYM üzerinden gerçekleştirilecek. Tercih işlemlerinin başladığı duyurusunu yapacak olan ÖSYM, aynı anda kılavuzu da yayımlayacak. Kılavuz içerisindeki bilgileri kullanacak olan öğrenciler taban puanları baz alarak tercih işlemlerinde bulunacak. DGS tercih işlemleri, geçtiğimiz 24 Eylül’de açıklanan sonuçların ardından 30 Eylül’de başlamıştı. Aynı süreç baz alınırsa tercih döneminin 12 Eylül tarihinde başlayacağı öngörülebilir.

TOPLAM 355 BİN ADAY BAŞVURUDA BULUNDU

Toplam 355 bin adayın başvuruda bulunduğu Dikey Geçiş Sınavı’na, Türkiye genelinde 325 bin aday katılım sağladı. ÖSYM verilerine göre sınava giremeyen aday sayısı ise 30 bin olarak kayda geçti.

Sözel ve sayısal puan türünde 325’er bin kişinin puanı hesaplanırken, sayısal alanda ise 155 bin puan türü hesaplandı.

DGS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

30 TERCİH HAKKI BULUNUYOR

Sınav sonuçlarının açıklanması ile adaylar tercih işlemi yapacaklar. Adayların sonuç belgelerinde; 2017 DGS puanları, ön lisans başarı puanları yer alacak. Bu bilgiler dışında adaylar sınav sonuç belgesi üzerinden testin sayısal ve sözel bölümlerinde yaptıkları doğru ve yanlış cevap sayılarına da ulaşabilecekler. Adaylar için tercih tarihleri, ÖSYM tarafından belirlenecek.

ÖSYM tarafından belirlenen tarih aralığında DGS tercih işlemleri yapılabilecek. Tercih işlemini yapan adaylar, tercih süresi içinde tercihlerinde değişiklik yapabilecek. Adayların tercih için toplam 30 tercih hakkı bulunuyor. 30 tercih hakkının tamamının adaylar tarafından doldurulma zorunluluğu bulunmuyor.

EK TERCİHLER NE ZAMAN YAPILACAK?

DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır.

Bu durumunda adaylar, 2017-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM’nin internet sitesinden öğreneceklerdir. Ek Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin internet sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç belgelerinde belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa  kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmaz ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme ücreti (15,00 TL) alınır. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmaz.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı - Haber Scripti
1