Pazartesi, 23 Nisan 2018
.
Kahramanmaraş
.
chevron_left chevron_right
Gündem

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI VEYSİ KAYNAK İLE “İYİLİK SOFRASINDA”

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Diyanet İşleri teşkilatı, Diyanet Vakfıyla beraber, bu aziz milletimizin hizmetinde ve dini istikrarın teminatı olarak yoluna devam edecektir.” dedi.

400 Toplam Gösterim
DİYANET İŞLERİ BAŞKANI VEYSİ KAYNAK İLE “İYİLİK SOFRASINDA”

Görmez, Türkiye Diyanet Vakfı İl Temsilciliğince kentteki otelde düzenlenen “İyilik Sofrası” iftar buluşmasında, Diyanet teşkilatının dünyanın her köşesinde bulunduğunu söyledi.

Müslüman Türklerin yardımıyla dünyadaki birçok mazluma yardım edildiğini belirten Görmez, “Afrika’da açlıkla mücadele eden kardeşlerimize yardımcı oluyoruz. Oralarda heyetlerimiz var. Sizin yardımlarınızı taşıyorlar. TİKA, hayırda yarışan bir müessesemiz. AFAD ve Kızılay, böyle bir müessesemizdir. Bunların yanlarına bir de diyanetin hocası, elemanı olunca oranın nasıl bir rahmete dönüştüğünü, her ülkede nasıl bir rahmete dönüştüğünün mutluluğunu yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Görmez, Cenab-ı Allah’ın Türk milletine yüklediği önemli vazifeler bulunduğunu ifade ederek, geçmişte çok büyük medeniyetlerin son bulduğunu anımsattı.

Türk milletinin bin yıldır bu topraklarda İslam’ın sancaktarlığını yaptığına dikkati çeken Görmez, şunları dile getirdi:

“Eğer dikkatli olsak, 1-2 bin yıl yaşasak da Cenab-ı Allah’ın nimetlerini kaybederiz. Kardeşliğimizi güçlendirmeliyiz. Birlik ve beraberliğimizi güçlendirmeliyiz. Helalinden üretimimizi çoğaltmalıyız. Tüm mazlumlara yardımlarımızı devam ettirmeliyiz. Bunu yaptığımız zaman hem biz hem de tüm kardeşlerimiz güçlü olur. Tüm Müslüman ülkelerin umudu buraya bağlanmış durumda. Hepsinin umudu sizlersiniz. Tüm bunları dikkate alarak hareket etmeliyiz. Ne büyük acılar yaşadık. Bunlar yetmiyormuş gibi kendi ülkemizde 15 Temmuz’da yaşadıklarımız var. Kendi elimizle, kendi içimizden 40 senelik geçmişi dikkate olarak bugünden değerlendirme yaptığımızda 3 büyük değişim oluyor dünyada.

Sovyetler Birliği ve Yugoslavya yıkılıyor. Buralarda yüz binlerce Müslüman topluluklar çıkacak. Bunların ortaya çıkaracağı o İslami kimliği küresel dünya nasıl yönetecek? Birinci gelişme o. İkincisi, Afrika’da resmi sömürgeler sona eriyor. Üçüncüsü de Avrupa’da göçmenler, Avrupa vatandaşı oluyor. Bu 3 değişim, küresel dünyayı ilgilendiriyor. Nasıl önlediler? Bizim içimizden Türkiye’nin ismini kullanarak, o malum yapıyı oralara taşıyarak bunları önlemeye çalışıyorlar. Şimdi resim çok net görülüyor. Hiçbir fakiri sevmediler. İkincisi, hep Hristiyanları bizlere tercih ettiler. Toplantılarında Kur’an-ı Kerim ile başlamadılar.”

Görmez, Türkiye’nin çok fazla acılar yaşadığını belirterek, “Bir taraftan PKK terörü, bir taraftan içimizde yaşadığımız ihanet, bir taraftan da bölgemizde yaşanan acılar. Tüm bunlar bize bir şey anlatıyor. Bu topraklarda yaşayan her birimizin tüm bunları dikkate alarak yeni başlangıç yapması lazım. Herkesin bu aziz ülkeyi nasıl daha güçlü yapabiliriz, kardeşliğimizi nasıl daha güçlü hale getirebiliriz, bunların üzerinde düşünmek durumundayız. Diyanet İşleri teşkilatı, Diyanet Vakfıyla beraber, bu aziz milletimizin hizmetinde ve dini istikrarın teminatı olarak yoluna devam edecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

AA

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı - Haber Scripti
1