Salı, 24 Nisan 2018
.
Kahramanmaraş
.
chevron_left chevron_right
Gündem

EROĞLUYLA YAVŞAN YAYLASI KONUŞULDU

TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, Yavşan Yaylasının turizme kazandırılması için çalışma başlattı.

740 Toplam Gösterim
EROĞLUYLA YAVŞAN YAYLASI KONUŞULDU

TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, 2007 yılında Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Türkiye’de sınırlı sayıda bulunan Tabiat Parklarından Yavşan Yaylasının turizme kazandırılması için kolları sıvadı.

Yavşan Yaylasının tabiat parkına dönüştürülmesi hakkında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile görüşen Güvenç; “Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin birbirine en çok yaklaştığı alanda bulunan Yavşan Yaylası Tabiat Parkı; 340 Hektar büyüklüğündeki ve 2200 metreyi bulan rakımlarıyla doğal su kaynakları ve oksijen bakımından da oldukça zengin bir yaylamızdır. Son dönemde kullanım oranı düşen ve bakım onarım ihtiyacı hasıl olan yaylamız için yeni biri proje hazırlayıp bu hazineyi hem Kahramanmaraş kültür ve turizmine kazandırmak istedik. Bu bağlamda Tabiat hazinemizin yol ve aydınlatma problemlerinin çözülmesi gerekiyordu. Büyükşehir Belediye Başkanımız yol için söz verdi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile yaptığımız görüşmelerden sonra Bakanı söz verdi. Sadece aydınlatma için 1.300.000 TL harcanacak ve halkımızın nefes alacağı yeni bir parkı şehrimiz kazanmış olacaktır. Bu projeyi bizlere hatırlatan, takip eden değerli işadamı Ali Rıza Kısakürek’e, yolunun yapım sözünü veren Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’ a ve tabi ki Bakanı Veysel Eroğlu’na teşekkür ediyorum. Maraş’ımıza hayırlı olsun” dedi.

Tabiat Parkı geliştirme planı kapsamında yapılacakları açıklayan Güvenç; sürdürülebilir alanda Yürüyüş Yolu, Manzara Seyir Noktası; kontrollü alanda ise Giriş Kontrol Noktaları, Günübirlik Kullanım Alanları, Çadırlı ve Karavanlı Kamp Alanı, Orman Köşkleri Kamp Alanı, İdare ve Ziyaretçi Merkezi yapılacağını ifade etti.

 

  YAVŞAN YAYLASI TABİAT PARKI GELİŞME PLANI        

YER                          : Kahramanmaraş İli, Onikişubat İlçesi.

ALAN                                   : 340,15 ha

KAYNAK DEĞERİ           : Orman Alanları,

FLORA                     : 68’i Endemik 534 Bitki Taksonu,

FAUNA                     : 18 Böcek, 3 Sürüngen, 12 Kuş Ve 7 Memeli Türü.

BÖLGELEME

Sürdürülebilir Kullanım Bölgesi Yürüyüş Yolu,Manzara Seyir Noktası, Kontrollü Kullanım BölgesiGiriş Kontrol NoktalarıGünübirlik Kullanım AlanlarıÇadırlı ve Karavanlı Kamp AlanıOrman Köşkleri Kamp Alanıİdare ve Ziyaretçi Merkezi

 

 

Yavşan Yaylası Tabiat Parkı

 

Tabiat Parkımız Yavşan Yaylası Tabiat Parkı, İl merkezine 36 km mesafede olup, sahaya ulaşım stabilize orman yoluyla sağlanmaktadır. Alana en yakın yerleşim birimi 7 km. mesafede ki Dereboğazı Köyü’dür.

 

Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin birbirine en çok yaklaştığı alanda bulunan Yavşan Yaylası Tabiat Parkı doğal su kaynakları bakımından oldukça zengindir. Yavşan yaylası ve yakın çevresinden çıkan kaynak suları Yavşan Dere ve Pekmezpınar dereyi oluşturmaktadır.

Yavşan Yaylası yabani bitki ve hayvan türleri açısından zengin yapıya sahiptir. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü uzmanları tarafından yapılan bilimsel çalışma neticesinde sadece o bölgeye özgü (endemik) yaklaşık 65 adet bitki türü tespit edilmiştir. Bu türlerden Ajuga relikta adlı bitki türü, dünyada sadece bu dağda yetişmektedir.

Alanda, iğne yapraklı türlerden ülkemizde doğal olarak yetişen Toros Göknarı (Abies cilicica), Toros Sediri (Cedrus libani), karaçam ile ardıç, yapraklılardan titrek kavak ve meşe  türleri yayılış göstermektedir. Dere içlerinde yabani ceviz bulunmaktadır. Alpin zona yakın yerlerde ladin ile göknar saf ya da karışık meşçereler  oluşturmuştur.

Toros Göknarı’nın  Kuzey Yarım Küredeki yayılışının en doğu noktasını Yavşan Yaylası oluşturmaktadır. Meşçere içerisinde yüksek boy ve çapta yaşlı sedir fertleri bulunmaktadır. Ülkemizde yayılış alanı gittikçe daralan Toros Sediri için bu saha potansiyel gen merkezi konumundadır. Bölge otsu bitkiler açısından da oldukça zengindir.

Saha, değişik türde yaban hayvanının barınma, beslenme ve yavrulamasına ev sahipliği yapmaktadır. Yabani hayvan olarak; memelilerden, yaban domuzu, kurt, tilki, tavşan ve değişik kuş türleri bulunmaktadır.

1 9 8 7 6 5 4 3 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı - Haber Scripti
1