Pazartesi, 24 Eylül 2018
.
35
Kahramanmaraş
.
chevron_left chevron_right
Ekonomi

HANGİ İŞYERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULU ŞART? O FİRMA ÜCRETSİZ TESPİTLER YAPIYOR…

Sarp Ölçüm Test ve Analiz Laboratuvarı Limitet Şirketi bölgemizde İş güvenliği konusunda sürdürülebilir İş sağlığı, güvenliği anlayışı ve çevresel etkilerin kontrolü anlayışının benimsenmesi ve pekişmesine katkı sağlanmasını hedefliyor. İşletmelere bu konuda ücretsiz tespitler yapıyor.

24251 Toplam Gösterim
HANGİ İŞYERLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULU ŞART? O FİRMA ÜCRETSİZ TESPİTLER YAPIYOR…

Sarp Ölçüm Test ve Analiz Laboratuvarı Limitet Şirketi bölgemizde İş güvenliği konusunda sürdürülebilir İş sağlığı, güvenliği anlayışı ve çevresel etkilerin kontrolü anlayışının benimsenmesi ve pekişmesine katkı sağlanmasını hedefliyor. İşletmelere bu konuda ücretsiz tespitler yapıyor.

İş güvenliği ve ortam ölçümleri yapan Sarp Ölçüm Test ve Analiz Laboratuvarı Limitet Şirketi, “Bölgede ve Ülkede gerek yasal mevzuatların gerekse ekonomik çözümlerin üretilmesinde öncü olmak çevre koruması, insan sağlığının korunması, istihdam hedeflerine katkıda bulunmak konularında Rehber lider ve öncü olmak istediklerini belirtti.

HER  ALANDA KONTROL VE ÖLÇÜM İŞLEMLERİ AKSATILMADAN YAPILIYOR!

İş sağlığınızı ve iş güvenliğinizi korumak için gerekli ölçümleri ve kontrolleri yapan laboratuvarlar, gürültü ölçümleri, titreşim ölçümleri, toz ölçümleri, gaz ölçümleri, anlık gaz ölçümleri, baca gazı ölçümleri, termal konfor ölçümleri, aydınlatma ölçümleri, kişisel marufiyet ölçümleri, emisyon ölçümleri, elektrik tesisatlarına periyodik kontroller, paratoner periyodik kontrol, topraklama periyodik kontrolleri, basınçlı kap periyodik kontrolü ve kaldırma araçları periyodik kontrolleri gibi birçok kontrolleri ve ölçümleri yapıyor.

BİZ SİZLERİN ÜZERİNDEKİ BU KÜLFETİ ALMAYA ÇALIŞIYORUZ!

Bunlara ilişkin B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Gökhan Kazak yaptığı açıklamada, “6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu 2012 Haziran’da hazırlanmış olup 2013 yılında hayatımıza girmiş olan bir kanunudur. Genelde bu kanunla ilgili tüm iş yerleri işletme sahipleri siz değerli mali müşavirlerimizden bu konuyla ilgili bilgi aldılar. Aslında o sizin mesleğiniz içinde bir göreviniz değil. Fakat mecburen mali müşavir olarak, mükelleflerinizin her türlü bilgi ve belgeye ihtiyacı olduğunda sizler karşılamak zorundasınız. Bizde sizin üzerinizdeki bu külfeti almaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

İKİ YILLIK BİR LABORATUVARIZ!

İş Güvenliği Uzmanı Gökhan Kazak, “. Biz iş güvenliği firmaları gibi yani ortak sağlık güvenliği firmaları gibi bir firma değiliz biz yine Çalışma Bakanlığına bağlı akredite olmuş sadece ölçüm yapma yetkisine sahip bir laboratuvarız. Merkezimiz Hatay’da. Kahramanmaraş’ta da bir şube oluşturduk, yaklaşık bir buçuk aydır burada bir çalışmamız var iki yıllık bir laboratuvarız. 2016 Ocak’ta Çalışma Bakanlığının, kendi ölçümleri bırakıp özel laboratuvarlar bu yetkiyi devretmesiyle laboratuvar sayısı bir anda ’dan 97’ ye çıktı. Türkiye de şu anda yetkili 97 laboratuvardan biriyiz. Bu bölgeye en yakın Adana ve Gaziantep’ de laboratuvarlar mevcut. Bu laboratuvarların yaptığı iş ve işlemler, iş güvenliği firmalarından biraz daha farklı. Sadece iş yerlerinde yapılması gereken aydınlatma gürültü, termal, konfor gibi ölçümleri yapan laboratuvarlar hizmet vermezler aydan aya, yıllık iki yıllık kontrolleri sağlarlar. Bu kontrolleri yetkili ve deneyimli personelleri ile yaparlar” ifadelerini kullandı.

GEREKLİ KOLAYLIKLARI SAĞLIYORUZ!

Oluşturulan kanundan bahseden İş Güvenliği Uzmanı Gökhan Kazak, “Kanun kapsamında sayı sınırı olmaksızın sigortalı bir adet çalışanı dahi olsa 6331 sayılı kanundaki tüm yükümlüklerden işyeri ve işletme sahibi olarak sorumludur. Burada az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli diye 3 sınıf oluşturmuştu Çalışma Bakanlığı. Az tehlikeli işletmelerde sayı sınırını 10 ile tanımlamıştı. Fakat o tanımlamalarda şöyle bir eksik algılamalar söz konusu oldu. 10’dan az çalışan olduğu zaman bu kanunu kapsamının dışına çıkıyor. Bir tane dahi sigortalı çalışanınız varsa orda bir işyeri var diyor. Ve orda bi çalışan var diyor. Mecburen burada o kanunun maddelerini uygulamak zorundasınız diyor. Ama bununla ilgili kolaylıklar sağlıyor onlara da değineceğiz. Kanun dediğim gibi 30 Haziran 2012’de resmi gazete de yayımlandı. 2013 itibari ile risk analizleri dediğimiz biraz eksik ve yanlış vurgulamalarla başladı. 2014 Ocak ayı itibari ile çok tehlikeli ve tehlikeli sınıftaki iş yerlerimizde. Aydan aya hizmet ettiğimiz, doktor ve uzman ataması onaylı defter dediğimiz iş güvenliği defterlerinin tutulması. Ve bu tip hizmetlerin risk değerlendirmesi çalışan eğitimleri aile durumları hazırlanması gibi işlemlerle devam etti. 2016 temmuz itibari ile az tehlikeli işyerleri kanun kapsamına girdi. Fakat 2017’de 15 Temmuz olayları nedeni ile 17 temmuza ötelenmişti. 2017 temmuzda  yine bir öteleme söz konusu oldu. Bu sefer de kamu kurumlarında alt yapı oluşmadığı için kamu kurumlarında SGK sicil numaraları olmayınca kanun kapsamında oluyorlar. Ama bir atama söz konusu olmuyor diye yine bir öteleme söz konusu oldu 2020 temmuz ayına kadar kamu kurumları ve az tehlikeli sınıflar 50 ‘den az çalışanı olan az tehlikeli işletmeler hizmet alanında yani aydan aya doktor ve uzman atamasından muhafız tutuldu. Onun haricinde yapılması gereken işlemler vardı risk değerlendirmeleri ortam ölçümleri periyodik kontroller acil durum planları çalışan eğitimleri ve sağlık gözetimleri bununla ilgili 2013 yılında yapılan risk analizleri aslında boşuna yapılmadı” şeklinde konuştu.

 ÜCRETSİZ TESPİTLER YAPIYORUZ!

İş Güvenliği Uzmanı Kazak, “Az tehlikeli sınıfında yapılan risk analizleri geçerliliklerini korur saha denetimlerinde yâda meslek hastalığı, şikâyet gibi durumlarda bu elimizdeki dokümanlar sizin aslında delileriniz oluyor. Biz iş güvenliği konumuna tabiyken bu işlemleri yaptık. Kanuna aykırı davranmadık. Bunları boşa yaptırdık diye sahada bunlarla karşılaşıyoruz fakat kesinlikle boşuna değil.  Elimizde o belgelerinizi kesinlikle saklayın mükellefleriniz de saklasınlar. Herhangi bir şeyde lazım olduğunda delil niteliğin taşıyorlar. Ortam ölçümlerine gelince bizim esas işimiz yaptığımız iş çalışma bakanlığı kanunun 10. Maddesi 4. Bendine göre işyerinde, fiziksel, kimyasal, biyolojik risk etmenleri dediğimiz gürültü, aydınlatma, toz, gaz kimyasal madde çalışmaları, radyasyon ölçümler ile ilgili bir zorunluluk getirmiştir. Fakat bu8 zorunluluğu 2013 yılında bu kanun yürürlüğe girildiğinde henüz uygulanmaya başlamamıştı. 2016 ocağa kadar Türkiye’de akredite ve yetkili bu ölçümü yapabilecek 9 tane laboratuvar vardı. Ama işletme sayısına baktığımızda 4.5 milyon bu ölçümümüze yetişebilme ihtimali yoktu Bu yüzden bakanlık bununla ilgili öteleme kararı aldı. 2017 Temmuz’a kadar az tehlikeli, tehlikeli işyerlerinde bu uygulamayı durdurdu. Çok tehlikeli büyük işyerlerinde, atölyelerde büyük tesislerde ise bunu yıldan yıla yapma zorunluluğunu kendi denetimleri ile hayata geçirdi. Bizde bununla ilgili Maraş’ta böyle bir çalışma yapmaya başladık. biz diyoruz ki iş yerlerinde yapılması gereken ölçümler, kendi tehlike sınıfına göre bakanlığın belirlediği ihtiyaç duyulan kalemler ile tespit ediliyor. Biz bunlarla ilgili ücretsiz tespitler yapıyoruz. Diyoruz ki tehlike sınıfına göre neye ihtiyacımız var bunları belirleyip sizlere ölçüm kalemlerinin toplamında bakanlığın belirlediği birim fiyatlarına göre hesaplarımızı çıkartıyoruz. Bu işlemi yaparken de yine yetkili ve teknik eğitim almış arkadaşlarımız Bununla ilgileniyorlar onun haricinde başka bir işlem kalmıyor. Tabi firmalar bu konuda yeridir, bu nereden çıktı gibi çok değişik tepkiler alıyoruz. Aslında bunu biz çıkartmadık bu zaten vardı. Biz sadece aracı kurum olarak neyi nasıl yapacağımızı ya da neyi nasıl yaptırmamız gerektiğini mükelleflerimiz iletmenizi bize yönlendirerek söylemenizi istiyoruz” İfadelerini kullandı.

İŞ GÜVENLİĞİ FİRMALARINA RAPOR SUNUYORUZ!

İş Güvenliği Uzmanı Gökhan Kazak sözlerine şöyle devam etti, “Basitçe şöyle geçelim aydınlatma dediğimiz ölçüm bir iş yerinde çalışanı etkileyebilecek ya da çalışma ortamında koşulları uygun hale getirebilecek standartlar ile belirlenmiş ölçüm değerleri vardır. Bu değerler ile ulaşıyor musunuz? Ulaşmıyor musunuz? Bunun ölçülüp hesaplanması ile hayata geçiriliyor. İhtiyaç var mıdır her işletmede vardır. Çünkü bakanlık bunu size zaten ön gördüğü için bu kalemi de size standart olarak belirlemiş doğru şekilde ölçüm y,apınız diye Kanuni bir madde olarak size bildirmiş. Termal konfordan kastı çalışma ortamındaki nem sıcaklık hava hareketleri hava sirkülâsyonunun uygun olup olmadığı basınç değerlerinin uygun olup olmadığı ispatı tespiti ve uygunluğu ile ilgili yapılan ölçümlerdir. Ölçümlerde şöyle bir durum vardır ortam gürültü makinelerin kendi çıkardığı ortamda ne kadar akustik gürültü oluşturur onunla ilgili ölçüm değerleri hesaplanır Eskiden bakanlık Şuna bakıyordu. Ortama çok büyük görüntüler varsa ben bunu marufiyet kabul ederim şu an onu iptal etti diyor ki ortamdaki gürültüyü hesaplayıp kişiye etki eden gürültü marufiyetini de kişiye etki eden gürültü olarak hesaplayın. Eğer gürültü çok ise biz bununla ilgili tedbir alın diye iş güvenliği firmalarına rapor sunun az ise yine iş güvenliği firmaları rapor sunuyoruz” şeklinde konuştu.

İş Güvenliği Uzmanı Gökhan Kazak, “Gaz ölçümlerinde şöyle bir durum var kimyasal maddelerle ya da yanma olayı ile çalışan işletmelerde bu ölçülerin yapılması şarttır bu ölçümlerin sonuçlarına göre yine kişisel koruyucu donanımı tercih yapılır. Periyodik kontrollerden kastımız her iş yerinde buna bir ofis daha dâhil. Yani kendi ofisinizde dâhil Çünkü siz kendi ofislerimizde hiç riski yoktur tehlike yoktur diye gördüğünüz şey aslında bize bir risk olarak görürüz elektrik kontağından çıkabilecek bir yangının önüne geçebilmek için ya da herhangi bir patlayıcı ekipmanın az varsa ki genelde ofislerde doğalgaz yoksa küçük tüple bazı işlerinizi görürsünüz küçük tüp patlayıcı bir maddedir. Bu tip topraklama paratoner elektrik tesisatı gibi kontrollerin yaptırmanızı istememizin sebebi herhangi bir iş kazasında sebebiyet vermemektir ya da acil bir durum oluşmasın diye sebebiyet vermemek için. Periyodik kontroller in yılda bir her firmadan ister çünkü bu raporlar elinizde olmadığı zaman herhangi bir sıkıntınız varsa işveren direk sorumlu oluyor. Bu konuda biz bütün firmalarımız da bu şekilde uyarıyoruz hizmet alımı dediğim gibi girişte bahsetmiştim.  2017 Temmuz ertelenecekti sonra 2020 Temmuz’a ertelendi ama kanun durmadı. Bazı iş güvenliği firmaları Kanada sadece bir madde durduruldu O da bahsettiğimiz hizmet alımı bu da az tehlikeli sınıflardaki işletmelerdir onlar 50’den az çalışanı olan işyerleri için 2020 Temmuza kadar aydan aya hizmet alma zorunluluğu yoktur. Ana yapılması gereken diğer işlemler muhakkak yapılmak zorundadır. Hizmet alımında bir kolaylık ve şöyle sağlandı.  Maraş’ta bir iki esnafımızı dolaştım. Bunu da duydum eğitime gitmişler eğitim sonucunda sertifika almışlar ve biz diyor Kendi iş güvenliğimizi kendimiz vereceğim dedim çok güzel yapmışsınız çünkü bakanlık size bu yetkiyi verdi. İş güvenlik hizmetini yapabilirsiniz ama sağlık gözetimine periyodik kontrolleri ya da oldum ortam ölçümleri gibi yapılması gereken işlemleri yine yetkili kurumlardan almak zorunda çünkü bunlara yetki vermiyor sadece iş güvenliği hizmetinden kastımız olan risk değerlendirmesi çalışan Eğitimi ve acil durum planlarının yapılması ile ilgili size bu yetkiyi veriyor bunu da Anadolu Üniversitesi’nde bir anlaşma yaptı 2015 Ekim’den beridir sınavlarla yapıyor” Dedi.

Uzman Gökhan Kazam, son olarak Şu ifadelere yer verdi; “Eczacılar odasında katılmışlar, Kuyumcular odasında katılmışlar birkaç tane de lokantacı da karşılaştım Bunlar da çok iyi bir gelişme Çünkü benim çalıştığım bölge aslında Hatay. Hatay’da henüz eğitim alıp bu sınava giren kimse yok. Ama Maraş’ta ben bunu gördüm. Çünkü hiç olmazsa külfetin bir kısmını ortadan kalkıyor bunları niye yapıyoruz her firma için çalışma bakanlığı yıllık değerlendirme raporu dediğimiz raporlar ister Bunlar yıllık 2 yıllık 3 yıllık periyotlarla yapılan işlemler dâhil. İşlemleri ne zaman yaptığınız raporları hazırlamamız için yapılır Bunları iş güvenlik firmaları Aslında sizin mükelleflerinize kendileri bildirmek zorunda. Fakat mükellefler genelde Her bilgiyi sizden ister Mali Müşavirler olarak. Başta da dediğim gibi her şey iyi bilmekte için yükümlüsünüz. Devlet vatandaşını ya da korumakla ilgili olduğu herkese ceza ile korkutuyor ceza ile korkutmak istemiyoruz biz ama yapılmayan bu işlerin çok büyük idari yaptırımlar var Özellikle iş iletimi iş güvenliği uzmanı gibi atamalar yapılmadığı zaman 6 bin lira civarında az tehlikeli işyerlerinde ceza puanı artırıldı. Ortam ölçümleri ile ilgili bir ceza söz konusu Biz kanun Abiş yapmadığımız zaman kanunun 10. maddesinde 4. Fıkrasına göre iş yerlerinin ortam ölçümleri yapılmadığı zaman az tehlikeli işyerlerinde ceza fiyatı 2300 lira oldu Biz fiyatlarımızı güncelleyemedik. Bu yaptırımları size ne zaman nasıl uygulayacak nereden gelecek bu Ceza diye düşündükleri zaman biz şunu söylüyoruz SGK sicil numaralarınız elektronik ortamda Çalışma Bakanlığı’ndan Takip ediliyor. Bu işlemler yapıldığında oralarda Okey klipleri çıkıyor yapmadığınız zaman ünlem işaretleri çıkıyor Çalışma Bakanlığı oturduğu yerden kimin Ne yapıp ne yapmadığını çok güzel takip ediyor. Yapmadın mı zaman isterse geriye dönük idari para cezası uygulayabiliyor.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı - Haber Scripti
1