Salı, 24 Nisan 2018
.
Kahramanmaraş
.
chevron_left chevron_right
Gündem

KAHRAMANMARAŞ KAYSERİ KARAYOLUNUN SORUNU HALLEDİLECEK

Aksu Tv’de yayınlanan ‘Basın Kulisi’ isimli televizyon programında basın mensuplarıylabir araya gelen Ak Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ahmet Özdemir kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

700 Toplam Gösterim
KAHRAMANMARAŞ KAYSERİ KARAYOLUNUN SORUNU HALLEDİLECEK

AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Ahmet Özdemir, Kimlik Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mehmet Fiskeci, Bugün Gazetesi  İmtiyaz Sahibi Mehmet Yüzbaşıoğlu, Kahramanmaraş gazetesi İmtiyaz Sahibi Bekir Doğan, Kent Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ebru Sema Akkurt, Kanalmaraş Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaaslan ve Manşet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Beyaz’ın katıldığı ve Murat Eğridağ’ın moderatörlüğünü yaptığı ‘Basın Kulisi’ isimli televizyon programında soruları cevapladı.

Konuşmada Kahramanmaraş’ın bitmemiş projelerinden, Yapılması planlanan projelerden ve Kahramanmaraş’ın sorunlarından bahsedildi.

Özdemir; konuşmasının başında 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü hatırlatarak,

“İlk önce 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü. İsim olarak kutlamam tabi ki yeterli olmaz. Bugün burada Kahramanmaraş’ta emek veren ama Türkiye’nin her yerinde gazetecilik mesleğine ömrünü ortaya koymuş, kalemini ortaya koymuş birçok gazeteci büyüğümüz var. Onların da bu günlerini kutluyorum. Bu mesleği icra ederken vefat etmiş gazetecilerimize de Allah’tan rahmet diliyorum” şeklinde konuştu.

Ülkemiz önemli bir süreçten geçiyor ifadelerini kullanan Özdemir; “ Bir şey daha var. Ülkemiz önemli bir süreçten geçiyor. Ve bu mücadele sırasında artık ayakta durma, yeniden diriliş hareketi, bir şahlanış hareketi ülkemiz için. Çünkü bütün düşmanlarımız artık ayyuka çıkmış olarak savaşmaya başladılar. Bu mücadele sırasında şehit olan güvenlik güçlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Mücadele edenlerin rabbim güçlerine güç katsın. Bu terör örgütlerinin ve terör yandaşlarının da bir an önce yerle bir olmalarını temenni ediyorum” dedi.

15894826_1293330514057343_7546225506462402701_n

MAHKEMEDE DAYIMIZ YOK AMA BİR BAŞBAKAN YARDIMCIMIZ VAR

İlk olarak konuşma hakkını elde eden Kimlik gazetesi imtiyaz sahibi Mehmet Fiskecinin; Kahramanmaraş’ta birçok yerin neden mahkemelik olduğu ve bu sorunların nasıl çözüleceği hakkındaki sorusunu cevaplayan Özdemir; “Mehmet abi şehrin sorunları ile ilgili önemli spesifik sorular sordu. Ben aslında her biri ile ilgili tek tek geldiği aşamalara cevap verebilirim ama nihayetinde haklı olduğu bir husus var çünkü bu güne kadar çözülemedi. Sebeplerinin ne olduğu ile ilgili bir şey öne sürmeyeceğim. Mahkemede dayımız yok ama bir başbakan yardımcımız var. Biz 3 haftadır havaalanındaki o benzin istasyonunun sahibiyle görüşmeler yapıyoruz. Başbakan yardımcımız sayın valimize bu konuda talepte bulundu. Valimiz bu benzin istasyonunun sahibi ile defalarca benimde bulunduğum ortamda görüştü. Bizden önce büyükşehir belediye başkanımızın da görüştüğünü biliyorum. Onları da suçlamıyorum. Onlarında bir beklentisi var tabi onlarda ticaret yapıyorlardır. Onun karşılığı olan bir değiş tokuş bir takas talepleri var. Bu konu somutlaşmak üzere. Evet bazı sorunlar belli bir aşamada çözülemiyor ama her sorunun da bir çözüm aşaması var. Şu anda bu sorunun çözüm aşamasında olduğunu söyleyebilirim.” şeklinde konuştu.

Kamulaştırma sorunu ile ilgili soruya yanıt veren Özdemir kamulaştırmanın Kahramanmaraş’ın sorunu olmadığını söyleyerek, “Diğer bir hususta aslında kamulaştırma ile ilgili. Buradaki sorun Kahramanmaraş’ın sorunu değil. Ama biz Kahramanmaraş’ta yaşadığımız için bu sadece bizde olan bir sorun olarak değerlendiriyoruz. Mehmet abinin söylemediği bir yeri de ben söyleyeyim. Tekir Tünellerinin çıkışında yolun ortasında üç tane kamulaştırılmayı bekleyen gayrimenkul var. Bundan dolayı karayollarımız bu yolu genişletemiyorlar. Bunların tamamının sebebi şu. Bizim acele kamulaştırma ve acele el koymayla araziye girmemiz söz konusu olamıyor. Mevzuat buna engel. Ama başbakan yardımcımızın başbakana sunduğu bir teklif var bu konuyla ilgili. Bu tür bir bütünlük içerisinde bir parça da sorun arz eden, bütünlüğü bozan arazilerin kamulaştırılmasında kamulaştırma davaların sonuçları beklenmeksizin araziye el konulması ve bedelinin mevduatı olan en yüksek faizle bir kamu bankasına aktarılmasıyla ilgili bir teklifi var. Bu teklif yasalaştığında artık bizim hem Adana yolundaki bu sorunumuz, hem Tekirdeki bu kamulaştırma sorunumuz ortadan kalkacak. Ama şu bilgiyi vereyim. Adana yolundaki mahkeme sürecimiz kesinleşti.  Şimdi karayolları orayla ilgili çalışmaya başlayacak” dedi.

15940667_1293330777390650_2454915103438515590_n

Kahramanmaraş – Kayseri Karayolunun çok fazla sorunlu olduğu ve bu yol sorununun çözülmesi için neler planlandığı sorusunu cevaplayan Özdemir;  “Çok önemli ve çok büyük bir sorun aslında. Kilometre olarak kısa ama arazi şartları ve mevsim şartlarından dolayı o kısa kilometrenin yapılması çok zor hale gelmiş. Fakat şunu söyleyebilirim. Başlangıçta burada dört tane tünel planlanıyordu. Ama şimdi bu 8 tane tünele çıktı. Fırnız bölgesi dediğimiz yani Kahramanmaraş’a 50 kilometre uzaktaki bölgede bir tünel çalışması var. Tünel çalışması da şu anki mevcut yolun Kahramanmaraş’tan Göksun istikametine giderken sağ tarafından başlayan toplam 5 buçuk kilometrelik bir tünel. Bu 5 buçuk kilometrelik tünel yolun 35 kilometrelik kısmını bertaraf ediyor. Yani Fırnız dediğimiz bölgeden Göksun istikametinden Kahramanmaraş ‘a gelirken bu tünele gireceğiz. Bir kilometrelik bir tünel. Sonra bir buçuk kilometrelik bir tünel sonda 3 kilometrelik bir tünel. Bu tünelin ucu da Kahramanmaraş’tan çıkarken Menzelet’ e dönüş yolu var. Menzelet’e dönüş yolunu dönmeden karşıya geçer geçmez tünele gireceğiz. Yani O Kürtül Yokuşu dediğimiz o yokuş artık olmayacak. Daha önemli bir husus şu. Kayseri yoluna çıktığımızda Hasancıklı köprüsünü geçer geçmez biliyorsunuz bu günlerde de vatandaşlarımız yağmurdan dolayı kardan dolayı daha çok şikayetçi oldukları bu yolun 10’uncu kilometresinde piknikçilerimiz Pazar günü akşam oradan dönerken orada bir yoğunluk yaşanıyor. Özellikle organize sanayi bölgesine yaklaştığımızda. O zaman sayın valimiz Karayolları genel Müdürümüzle görüşerek oraya stabilize bir yan yol yapılmasını talep ettiler. Karayolları da o zaman bunu yapmıştı. Fakat kış geldiğinde bu yol bozuldu. Ama şimdi yeniden bölge müdürlüğümüz yeniden asfalt aldı ve burayı yeniden yapacağını biliyorum. Şunu da söylemeliyim kalıcı bir yol değil. Şimdi biz Hasancıklı köprüsünden çıktığımızda bir süre güneye doğru gidiyoruz sonra tekrar kuzeye dönüyoruz. Yani bir dirsek oluşturuyoruz. Sorunun olduğu yer de aslında bu dirseğin olduğu bölge. Şimdi burası iptal olacak. Köprüden çıktığımızda bu dirseği ortadan kaldıracak bir güzergâh planlaması var karayollarının. Yani bizim şikayetçi olduğumuz ve yazın başında tedbiren yaptırdığımız bu yol aslında kullanılmayacak. Kullanılmaması ve bitmesi bu yolun 2018 bulacak. 2018 e kadar yine bir pansuman tedbir olarak bu yolun bitmesi bekleniyor. Bu yolun stabilizesi asfaltlanması yeniden yapılacak” ifadelerini kullandı.

 

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı - Haber Scripti
1