Salı, 24 Nisan 2018
.
Kahramanmaraş
.
chevron_left chevron_right
Gündem

KAHRAMANMARAŞ’TA DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ ANMA TÖRENİ

Kahramanmaraş’ta 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle valilik önünde etkinlik düzenlendi. İl Müftüsü Celal Sürgeç, programda dua etti.

300 Toplam Gösterim
KAHRAMANMARAŞ’TA DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ ANMA TÖRENİ

Kahramanmaraş‘ta Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılı nedeniyle 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni düzenlendi.

Valilik koordinesinde Trabzon Caddesi’nde düzenlenen anma töreninde, İstiklal Marşı’nın okunması ve Kuran’ı Kerim tilavetinin ardından İl Müftüsü Celal Sürgeç tarafından dua edildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi mehter takımının gösterisinin ardından konuşan Vali Vahdettin Özkan, 15 Temmuz’un halk tarafından kazanılan büyük bir zafer olduğunu söyledi.

15 Temmuz şehitlerinin ülkenin bütünlüğünün bir temsilcisi olduğunu ifade eden Özkan, “Bu şehitlerimizin sayesinde ikinci kurtuluş gecesini yaşamaktayız. Türkiye’nin dört bir yanından şehitlerimiz olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da Niyazi Ergüven kardeşimiz 15 Temmuz gecesi şehit olmuştur. Bu kardeşimiz aynı zamanda Güneydoğu’da ülkemizin birliği için gazi olmuştu. 15 Temmuz gecesi Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi aynı refleksi göstermişlerdir.” dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ise 15 Temmuz 2016 günü emperyalist güçlerin uşağı olan FETÖ üyelerinin asker kıyafetine girerek milletin özgürlüğüne, imanına, inançlarına saldırdığını belirtti.

FETÖ’cülerin 15 Temmuz’da Türk milletin iradesini en güçlü şekilde temsil eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatına kastettiklerini hatırlatan Erkoç, şunları kaydetti:

“Bu milletin iradesini temsil eden TBMM’yi bombaladılar. Kahraman özel harekat polislerimizi en ağır bombardımana tutarak şehit ettiler. Sivillerin üzerine ateş kustular, vicdansızca, merhametsizce, zalimce ama hamdolsun bu aziz millet bu imanı ile onların bu kahpe ateşini göğsünde söndürdü. 15 Temmuz destanı Türk tarihinin emperyalizme, uluslararası güçlere karşı kazandığı en büyük destandır. Tam bağımsız Türkiye yolunda, güçlü Türkiye yolunda çok önemli bir dönüm noktasıdır.”

Büyükşehir Belediyesi tarafından demokrasi nöbetine katılan vatandaşlara çorba, çay ve dondurma ikramında bulundu.

Nöbet için Türkoğlu ilçesinden oğlu tarafından alana getirilen 105 yaşındaki Zeynep Bekereci’ye vatandaşlar ilgi gösterdi.

– Adıyaman

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişiminin 1. yılında Hükümet Konağı Meydanı’nda düzenlenen törene binlerce Adıyamanlı katıldı.

Mimar Sinan Parkı’ndan Hükümet Konağı Meydanı’na kortej yürüyüşü gerçekleştiren vatandaşlar, “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganı attı.

Adıyamanlılar, ellerindeki Türk bayraklarını dalgalandırarak ve cep telefonlarının ışıklarını yakarak demokrasi nöbetine katıldı. Sivil toplum kuruluşları, belediyeler, bazı şirketler tarafından açılan stantlarla donatılan Hükümet Konağı Meydanı her yaştan kent sakinini ağırladı.

Şehitler için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Meydanı dolduranlar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın darbe gecesi yaptığı çağrıyı dev ekrandan zaman zaman alkışlayarak izledi.

Kent merkezindeki bütün camilerde sela okundu.

Vatandaşlar demokrasi nöbeti kapsamında bekleyişlerini sürdürüyor.

Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, konuşmasında, Türk milleti ve devletinin, tarihte pek çok ihanetle karşılaştığını, yerli yabancı çok sayıda münferit ve organize düşmanlıkla boğuştuğunu belirtti.

15 Temmuz 2016’da görülmemiş bir ihanet ve ve vahşetle karşılaşıldığını ifade eden Kalkancı, şunları kaydetti:

“Hep birlikte peygamber ocağı kahraman ordumuzun canı ve kanıyla şereflendirdiği mukaddes üniformalarını hile ve desise ile çalarak asker kılığına giren insan suretinde alçak bir hain sürüsü mukaddesatımıza kastetmeye kalktı. Üstelik bir de bu alçaklığı karanlık suratlarını ve kapkara yüreklerini mukaddes dinimizin arkasına gizleyerek yapmaya kalkıştılar. Adıyamanlı kardeşlerim, Allah’ın izniyle sizler var olduğunuz sürece, bu millet ver olduğu sürece bu hainler bir daha bellerini doğrultabilirler mi? Bir daha kafalarını kaldırabilirler mi? Allah sizden razı olsun.”

– Malatya

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılı nedeniyle Malatya Büyükşehir, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyeleri tarafından 15 Temmuz Millet Meydanı’nda  “15 Temmuz Demokrasi Nöbeti ve Şehitlerimizi Anma Programı” düzenlendi.

Program kapsamındaki düzenlenen etkinliklere ellerinde Türk bayraklarıyla katılan binlerce vatandaş darbe girişimini sloganlarla lanetlediler ve tekbirler getirdiler.

Vatandaşlar şehitlere dualar ederken çeşitli sanatçılar ve şairler eserlerini seslendirdi. Şarkıcı Ali Kınık da demokrasi nöbeti tutan vatandaşlar için konser verdi.

Vatandaşlar, sabah namazına kadar meydandaki nöbetini sürdürecek.

AA

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı - Haber Scripti
1