24 Haziran 2018 Seçiminde Oyunuz Hangi Partiye?
50
50
0
0
0
0
Oy kullandığınız için teşekkürler.
24 Haziran 2018 Seçiminde Oyunuz Hangi Partiye?
Toplam 2 Oy Kullanıldı
Perşembe, 24 Mayıs 2018
.
30
Kahramanmaraş
.
chevron_left chevron_right
Kültür Sanat

KILIÇSALLAYAN: “ATLARA VE GELENEKSEL SPORLARA GEREKEN ÖNEM VERİLSİN”

Kahramanmaraş Atlı Binicilik Spor Kulübü Derneği Başkanı Muhsin Kılıçsallayan, “atlara ve Geleneksel Spor dallarına gereken önem verilsin” dedi.

1596 Toplam Gösterim
KILIÇSALLAYAN: “ATLARA VE GELENEKSEL SPORLARA GEREKEN ÖNEM VERİLSİN”

‘Toplum ve ülke olarak murada ermemiz ümidiyle, tüm halkımızı atçılık ve binicilik geleneğine sahip çıkmaya davet ediyorum’ diyen Kulüp başkanı Kılıçsallayan, atlı binicilik sporunu yaygınlaştırmak ve geliştirmek amacıyla Kahramanmaraş’ta yokluğunu hissettiği binicilik kulübü oluşturduğunu belirtti.

Küçüklükten bu yana at besleyip ata sevdalı bir kişilik olduğunu vurgulayan Kulüp başkanı Kılıçsallayan, “ Kendimi bildim bileli at besleyip ata binerim. Şuan kulüpte antrenör olarak görev yapan oğluma da at sevgisini aşıladım ve oğlumun bu işi profesyonel yapmasını istediğim için eğitim hayatını da bu şekilde sürdürmesini istedim.” dedi.

Oğlunun İnönü Üniversitesi At Binicilik Bölümünden mezun olmasının ardından Kahramanmaraş’ta böyle bir yapılanmaya gittiklerini ve yaklaşık 2 yıldır binici yetiştirdiklerini belirten Kılıçsallayan, atlara merakı olan ve at binmeyi seven gençlere gerekli eğitimi vererek atın tarihteki önemini sıklıkla vurguladığının altını çizdi.

Kılıçsallayan, “Biz atları seven ata merakı olan gençlerimize kulübümüzde belgesellerde izledikleri arap atlarına, İngiliz atlarına ve Anadolu atlarına binme şansını veriyoruz.” Dedi.

Diriliş Ertuğrul Dizisinin yönetmelerine de çağrı da bulunan Kılıçsallayan, TRT’ de yayınlanan bu tarz dizi projeleri geçmişe ışık tutuklarını ancak dizilerdeki bazı ayrıntıların gözden kaçırıldığını belirtti.

Özellikle Diriliş Ertuğrul Dizisinde ulak rolündeki oyuncuların kullandığı atların tarih ile ters düşmemesi açısından rahvan atlarının kullanılması gerektiğinin altını çizen Kılıçsallayan, dizi sezona girdiğinde bir sahne de de ‘şu obadan bir rahvan at geldi’ şeklinde bir söylem ile rahvan atlarına dikkat çekilmesini istedi.

BUNDAN SONRAKİ HEDEF ATLI OKÇULUK VE ATLI CİRİT

Kulüp başkanı Kılıçsallayan bundan sonraki hedeflerinin daha da büyük olduğunu belirtti. Kılıçsallayan, Binicilik eğitimlerini tamamlayarak tam anlamıyla profesyonel bir binici olan öğrencilere bundan sonra Türklerin geleneksel oyunlarından olan ‘atlı okçuluk, atlı cirit ve savaş oyunu olarak da bilinen Gökbörü oyununun’ eğitimlerinin verileceğini duyurdu.

Gazetemiz Maraş Aktüel aracılığıyla gençlere seslenen Kahramanmaraş Atlı Binicilik Spor Kulübü Derneği Başkanı Muhsin Kılıçsallayan, “ Gençlerimiz buraya gelip ecdada yakışır bir şekilde ata binmeyi öğrensinler.” Dedi.

Vatanın dört bir yanında farklı binicilik kulüpleri ve takımları ile organizasyonlar gerçekleştirildiğini de  vurgulayan Kılıçsallayan, “Kahramanmaraş’ı temsil edecek bir takım kurmayı hedefliyoruz. Kuracağımız bu takım ile memleketimizi bu tarz büyük organizasyonlarda temsil etmek istiyoruz. Ayrıca hobi olarak ata binmek isteyen çocuklarına at binmeyi öğretmek isteyenlere de kapımız sonuna kadar açık. Burada alınan ücret cüzi bir ücret. Seyis eşliğinde çocukları ata bindirerek gezdiriyoruz. Atlara ilgisi olan kararlıkla ‘ben bu işi yaparım’ diyen gençlerden tek kuruş dahi almıyorum. Bizim kulüp olarak tek amacımız gençlerimiz atalarına yakışır şekilde yetişsin uyuşturucu ve madde bağımlısı olmasın.” İfadelerini kullandı.

Kahramanmaraş Atlı Binicilik Spor Kulübü Derneğine gelen vatandaşlar eğitmenler eşliğinde ata binip keyifli bir hafta sonu geçirirken gazetemiz editörlerinden Kaan Çakıroğlu’da bu deneyimi yaşamak adına ata binip, “Tarih, Orta Asya bozkırlarında vahşi sürüler hâlinde bulduğu bu soylu hayvanı evcilleştiren ve ona ilk gönül verenlerin Türkler olduğunu yazar. Türkler, Orta Asya steplerinde at sırtında dünyaya yayılırken at sevgisini de dünyaya yayan kavim olarak tanınırlar. Ancak başkanımızın açıklamalarından da anlaşılıyor ki günümüzde atlara ve atlı binicilik spor dallarına gereken önem verilmiyor. Hiç olmazsa hafta sonları kulübü ziyaret ederek kendilerinin ve çocuklarının keyifle at binmeyi öğrenmelerini ve bu kültürel zenginliğe sahip çıkılmasını temenni ediyorum.” Dedi.

 

 

 

 

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı - Haber Scripti
1