Perşembe, 21 Mart 2019
.
20
Kahramanmaraş
.
chevron_left chevron_right
Yerel

KSÜ’DE “YENİ DİNİ HAREKETLER VE TÜRKİYE’YE YANSIMASI” KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ!

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Dinler Tarihi Öğrenci Topluluğu tarafından “Yeni Dini Hareketler ve Türkiye’ye Yansıması” konulu konferans düzenlendi.

5956 Toplam Gösterim
KSÜ’DE “YENİ DİNİ HAREKETLER VE TÜRKİYE’YE YANSIMASI” KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ!

KSÜ Senem Ayşe Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Niyazi Can yaptı. Öğrenci topluluklarının yürüttüğü çalışmaları önemsediğini ve kendilerinin de öğrencilik döneminde bu tür faaliyetler içerisinde yer aldığını belirten Rektör Can, öğrencilerin kişisel gelişimlerine en az dersler kadar katkı sağlayan öğrenci topluluğu faaliyetlerine gereken önemi vereceklerini söyledi.

“Yeni Dini Hareketler ve Türkiye’ye Yansıması” konulu konferansın Türkiye’nin 15 Temmuz 2016 da halkın büyük özverisi ile atlatılan ihanet hareketinin arka planını anlama noktasında önemli ipuçları vereceğini düşündüğünü ifade eden Rektör Can, bu vesile ile 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlık ve huzurlu bir yaşam diledi.

“Dinimizi birinci kaynaklardan öğrenmeliyiz. O da Kur’an ve Peygamber Efendimizin (sav) sünnetidir.” diyen Rektör Can, “Kur’an ve sünnetin mesajlarını zorlayan bakış açılarına karşı temkinli olmalıyız. Kur’an ve sünnet çizgisinin dışındaki hareketlerden uzak durmalı ve toplumumuzu bu konuda bilinçlendirmeliyiz. Kur’an’la çelişmediği sürece farklı görüşlerin birikimlerinden de faydalanabiliriz.” dedi.

KSÜ Dinler Tarihi Öğrenci Topluluğu Danışmanı Doç. Dr. Hamza Karaoğlan ise kısa bir selamlama konuşması yaparak konferansın faydalı olması temennisinde bulundu.

Açılış konuşmalarının ardından Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Taşpınar “Yeni Dini Hareketler ve Türkiye’ye Yansıması” başlıklı konferans sunumunu gerçekleştirdi.

İnsanları ana akım dini hareketlerden uzaklaştıran eğilimler ve yeni dini hareketlerin ortaya çıkış süreçlerine ilişkin katılımcıları bilgilendiren Prof. Dr. İsmail Taşpınar, yeni dini yaklaşımların dünya ve Türkiye’ye etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı - Haber Scripti
14.0108 sn / 3.47MB