Perşembe, 18 Nisan 2019
.
15
Kahramanmaraş
.
chevron_left chevron_right
Gündem

NİŞANCILAR KAHRAMANMARAŞ’TA KIYASIYA YARIŞTI!

Kahramanmaraş Birinci Bölgesel Ateşli Tabanca Atış Yarışması Nova Poligon’da düzenlendi.

3504 Toplam Gösterim
NİŞANCILAR KAHRAMANMARAŞ’TA KIYASIYA YARIŞTI!

Kahramanmaraş Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğü İle Nova Atış Poligonu iş birliğince 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Atış Yarışması düzenlendi.

22 kalibrelik ve 9 milimetrelik iki kategorikte yapılan yarışmalarda dereceye giren ilk üç yarışmacıya başarı belgesi, kupa ve hediye verildi.

Yarışma sonrası yetişkinlerde dereceye girenlere kupaları; Birinciye Canik Tabanca, İkinciye otomatik tüfek, Üçüncüye havalı tabanca verildi.

Nova Poligon Yöneticilerinden Ömer Akkuş ve Alper Polat da yarışma hakkında açıklamalarda bulunarak, düzenlenen yarışmanın amacının bilinçli silah kullanımını aşılamak ve atıcılık sporuna dikkat çekmek olduğunu söylediler.

Yapılan açıklamada şu ifadelere değinildi; “Nova Poligon ailesi olarak, ‘Atıcılık, ata sporlarımızdan bir tanesi. Heyecanlı ve oldukça çekişmeli geçen bir yarışma oldu. Nova Poligon olarak, ateşli ve havalı tabancaların bir magandalık aracı olarak değil de spor amaçlı kullanabileceklerinin yanı sıra zararlı alışkanlıklardan uzaklaştırıp spor yapmaya teşvik etmeğe çalışıyoruz. Sporun hangi dalı olursa olsun efendiliğiyle amacına ulaşır. Devletimiz bu konuda ateşli silahlar genelgesi ile düğünlerde ve açık alanda silah atışı yapılmaması için yaptırımlar uyguluyor. Buna rağmen yine de bilinçsizce kullanım sonucu yaralanmalar ve can kayıpları yaşanıyor. Nova poligon olarak silah kullanımını bilinçli hale getirmek ilk hedefimiz. Silahı tanımadan silah kullanmanın sonuçlarını en ağır şekilde hem maddi hem manevi olarak ödememek için poligonları tercih etmelerini öneriyoruz. Katılan tüm sporcuları tebrik ediyor, etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’’

POLİGONLARI TERCİH EDİN!

Nova Poligon ateşli silahlar eğitmeni Ersal Kaya, ‘’ Birinci Bölgesel Ateşli Tabanca Atış Yarışmasını Nova Poligon’da gerçekleştirdik. Çevre illerden de ilgi oldukça fazlaydı. Yarışmacılarımız, 5’er kişilik gruplar halinde atışlarını yaptılar. 11 set sonrası 80 puan üzeri alanlar tekrar kura çekimi sonrası finale ulaştılar. Amacımız, vatandaşlara yarışmadan ziyade atış tekniklerini, atış eğitimlerini, silah bakımı ve silah bakımı eğitimlerini doğru bir şekilde anlatmak, havaya değil hedefe ateş etmelerini sağlamak. Bilinçsizce kullanılan ateşli silahlar sonrası mutlaka can sıkan olaylar yaşanır. Düğünlerde, asker uğurlamalarında özellikle yaralanmalar can kayıpları oluyor. Silah sıkmak için önce silah eğitimi, atış eğitimi, silah bakımını ve atış tekniklerini bilmek zorundasınız. Yaptığımız iş ile ‘’Silah nedir?’’ sorusuna cevap veriyoruz. Can kaybı olmaması için, hava atmak için değil de stresinizi atıp iyi bir nişancı olduğunuzu paylaşmak için poligonları tercih edin diyoruz. ‘’ ifadesinde bulundu.

SİLAHI OLAN KİŞİLER MUTLAKA EĞİTİMLİ OLMALIDIR!

Eğitmen Kaya, silahın öncelikle yasal olması gerektiğini söyleyerek, ‘’ Silah karşıdakini korkutmak amaçlı değil, kendini savunmak amaçlı olarak kullanılmalı. Silah almak önemli değil, önemli olan güvenli bir şekilde kullanmak. Bu konuda özellikle avcı dernekleri bulunmakta ve tabii ki silah eğitmenlerinden alacakları dersler ve tekniklerle silahın önemini daha iyi anlayacaklardır. Burada önemli olan, savunmak ve bilinçli bir şekilde kullanmanın farkına varmaktır. Bizimde yaptığımız budur. Dikkat ettiğimiz başlıca nokta ise silah alacak ya da atış yapacak insanların psikolojisidir. En önemli ayrıntıda burada saklı zaten. Kendine hâkim olamayan insanlar kesinlikle silah sahibi olmamalı. Silah sahibi olmak için öncelikle eğitim şart. Poligonumuzda bizim dikkat ettiğimiz en önemli ve hususi nokta budur.’’ dedi.

 

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı - Haber Scripti
13.2179 sn / 3.84MB