24 Haziran 2018 Seçiminde Oyunuz Hangi Partiye?
50
50
0
0
0
0
Oy kullandığınız için teşekkürler.
24 Haziran 2018 Seçiminde Oyunuz Hangi Partiye?
Toplam 2 Oy Kullanıldı
Salı, 22 Mayıs 2018
.
30
Kahramanmaraş
.
chevron_left chevron_right
Gündem

PTT’ DE ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI DEVRİ…

Araç sahibi olan herksin yaptırması zorunlu olan trafik sigortasının 2017 fiyatlarının yükselmesi sebebiyle araç sahipleri PTT şubelerine akın etti.

1245 Toplam Gösterim
PTT’ DE ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI DEVRİ…

Araç sahiplerinin zorunlu trafik sigortası hakkında merak ettiği tüm soruları PTT Baş Müdürü Ali Kaplan ile Pazarlama ve Satış Müdür Vekili Harun Oğuzhanoğlu, Maraş Aktüel’e anlattı.

ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI NEDİR, NEDEN YAPTIRILMALIDIR?

Pazarlama Satış Müdürü Vekili Oğuzhanoğlu zorunlu trafik sigortasının neleri kapsadığını şu sözlerle ifade etti; “Zorunlu trafik sigortası, Karayolları Trafik Kanunu gereği her aracın yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası oluşacak herhangi bir kaza durumu için karşı tarafın maddi hasarını teminat altına alır. Sadece Türkiye sınırları içerisinde meydana gelen maddi hasarlı kazalarda geçerliliği olan Zorunlu Trafik Sigortası sizin aracınızda oluşan hasarları karşılamaz. Herhangi bir kaza durumunda kendi aracınızda oluşan hasarların da karşılanmasını istiyorsanız kasko sigortası yaptırmalısınız.’’

GÜNCEL FİYATLAR NELERDİR?

PTT Baş Müdürü Ali Kaplan güncel fiyatlar hakkında “Trafik Sigortası olmayan araçlar, tespit edilmeleri halinde polis ekiplerince bağlanırlar ve trafikten men edilirler. Aracı geri alabilmek için belirlenen cezayı ödemeniz ve poliçe ibrazında bulunmanız gerekir.

Araç trafik sigortası her yıl Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir.  Ödemeniz gereken prim, alacağınız teminat ve limitler, müsteşarlığın belirlediği miktara göre ve sigortayı yapan aracı kurum olan sigorta şirketlerinin göz önüne aldığı bazı detaylara göre netleşir. ” dedi.

Zorunlu trafik sigortasının tutarının belirli şartlarda değişiklikler gösterdiğinin de altını çizen Baş Müdür Ali Kaplan sözlerine söyle devam etti, ‘’ Aracınızın hangi ilin Trafik merkezine kayıtlı olduğu prim miktarını etkiler. Çünkü trafiğin yoğun olduğu ve kaza oranlarının yüksek olduğu illerde riskle orantılı olarak pirim tutarı da artar.

***Zorunlu sigorta poliçeleri zamanında yenilenmezse eğer; yenilenmeyen poliçelerin primleri cezalı hesaplanır.

***Trafik sigortası primlerinin hesaplanmasında etkili bir faktör de zorunlu trafik sigortası poliçelerinin zamanında yenilenip yenilenmediğidir.

***Ticari araçlar ve özel araçlar da zorunlu Trafik Sigortası için farklı miktarlarda prim öderler.

Ayrıca Trafik sigortasında araçların sigorta primi 7 ayrı basamakta belirleniyor.

*İlk kez otomobil veya başka bir araç alıp sigorta yaptıran sürücü 4’üncü basamak sayılıyor.

*Sürücü eğer kaza yaparsa 1’inci basamağa doğru eğer kaza yapmaz ise 7’nci basamağa doğru gidiyor.

*7’nci basamak 3 yıl arka arkaya kaza yapmayan iyi sürücüleri içeriyor.

Trafik Sigortası’ndaki Tavan Fiyat uygulaması kapsamında artık tüm araç tipleri (otomobil, kamyonet, vb.) için tüm basamak gruplarında ve belirli illerde sigorta şirketleri devlet tarafından belirlenen azami fiyatların üzerinde poliçe kesemeyecek.

ZİNCİRLEME KAZADA DURUM FARKLILIK GÖSTERİYOR MU?

Harun Oğuzhanoğlu, zincirleme kazada sigortanın sağladıkları hakkında şunları söyledi; “Kanamalı hasta olunca, olay maneviyata dönüyor. Tutanak tutulur, emniyetin vereceği karar ve kişilerin suç oranına göre sigorta firması, hasarın gereken kısmını sağlar.”

PTT SİGORTAYA NASIL BAŞVURU YAPABİLİRİZ?

Oğuzhanoğlu; “ En yakın PTT merkezinden başvuru yapabilirsiniz. Gittiğinizde PTT personelleri gerekli gişeye yönlendirme yapıp yardımcı olacaktır. “

NEDEN PTT SİGORTAYI TERCİH ETMELİYİZ?

Ali Kaplan ; “ Devlet kurumu olması, köklü bir firma olması ve bu konuda güven vermesi en önemli unsurlarından birisi. “

PTT SİGORTANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

PTT sigortanın avantajları hakkında bilgi veren Harun Oğuzhanoğlu; “En büyük avantajı yaygın hizmet ağı ve ulaşılabilirliğin kolay olmasıdır. PTT sigortanın diğer avantajlarından biriside asistanlık sistemidir. Yoğun olan araç sahipleri için çok güzel bir fırsat araç sigorta zamanı geldiğinde sistemde kayıtlı olan araç sahiplerine asistanlık sistemi aracılığı ile hatırlatma yapılıyor.’’ dedi.

HABER : FEYZA CANLI

 

 

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı - Haber Scripti
1