24 Haziran 2018 Seçiminde Oyunuz Hangi Partiye?
25
50
25
0
0
0
Oy kullandığınız için teşekkürler.
24 Haziran 2018 Seçiminde Oyunuz Hangi Partiye?
Toplam 4 Oy Kullanıldı
Salı, 19 Haziran 2018
.
28
Kahramanmaraş
.
chevron_left chevron_right
Ekonomi

RUSYA HÜKÜMETİ DOMATES KARARNAMESİNİ İMZALADI

Rusya, 1 Kasım tarihinden itibaren Türkiye’den domates ithalatını kısmen serbest bırakan kararnameyi imzaladı.

1284 Toplam Gösterim
RUSYA HÜKÜMETİ DOMATES KARARNAMESİNİ İMZALADI

Rusya hükümeti hukuki karalar sitesinde yayınlanarak üç gün sonra yürürlüğe girecek kararnamede Türkiye’den domates ithalatının Rusya Tarım Bakanlığınca belirlenen usul ve miktarlarda gerçekleşeceği hatırlatıldı.

Rusya ile Türkiye hükümetleri arasında geçtiğimiz hafta Tataristan başkenti Kazan’da yapılan Karma Ekonomik Komisyonu KEK toplantısında domates yasağı konusu ele alınmıştı. Türkiye’den ihracatın Aralık başı yerine 1 Kasım’da başlayacağı söylenmişti.

Rusya’ya Türk domatesi ihracat yasağı yine kısmen kaldırılmış oldu. Çünkü bu işi Türkiye’den sadece 4 firma ve yılda 50 bin ton kapasite ile yapabilecek.

30 MİLYON DOLARA DENK

İzmir merkezli Uçak Kardeşler Gıda şirketinin sahiplerinden Ali Uçak, firma sayısı ve ihraç edilecek ürün için sınırlama konulmasının ciddi sorun olduğuna işaret etti. Ali Uçak “Domates için belirlenen 4 firma neye göre belirlendi belli değil. 35 yıla yakın bir süreden beri bu sektördeyiz ve en büyük üreticilerden biri konumundayız. Bizim Rusya’ya domates ihracatımız ve 350-400 bin tondu. Şimdi 50 bin ton sınırı konuldu. Bu rakamını parasal tutarı ise 30 milyon dolar.

Bize göre, bu kadar düşük bir tutar için boyun eğmeye gerek yoktu. Bu liste meselesi belli ki, yarın öbür gün narenciye grubu ürünleri için de uygulanacak. Ki böyle bir şey dünyanın hiçbir yerinde olmaz. Sorunu en son sayın başbakana ilettik. Kendileri de firma sınırlamasının doğru olmadığını aktardı. Aynı şekilde sorunun çözümü için sayın cumhurbaşkanı ile görüşmek istiyoruz” dedi.

LİSTE UYGULAMASI KABUL EDİLMEMELİ

20 yıldır Rusya başta olmak üzere bir dizi ülkeye yaş sebze meyve ihracatı yapan Kalyoncu Nakliyat’ın sahibi Saffet Kalyoncu ise, ticarette firma ve tonaj sınırlamasının olmasının kabul edilebilir olmadığına işaret etti. Kalyoncu, belirlenen rakamların Türkiye için oldukça düşük olduğuna işaret ederek “Domates için 50 bin, nar için 15 bin ton sınırı konulmuş. Domates, nar, kabak, biber gibi ürünlerin Rusya’ya ihracatında elde edilecek ihracat geliri 50 milyon dolar. Şimdi dönüp baktığımızda yaklaşık 2 yıl, bu miktar için onca görüşme yapıldı. Biz, Türkiye’nin güçlü bir ülke olduğunu biliyoruz. Bu liste olayı bir tek Türkiye’ye uygulanıyor. Türkiye’nin bunu kabul etmemesi gerekir” şeklide konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı - Haber Scripti
1