Çarşamba, 22 Ağustos 2018
.
38
Kahramanmaraş
.
chevron_left chevron_right
Yerel

TOYOTA MARKA ARAÇ SAHİBİ OLANLAR BU HABERE DİKKAT ETSİN!

Kahramanmaraş Toyota özel bakım servis ustası Mustafa Usta profesyonel ekibiyle yaklaşık 6 aydır Kahramanmaraş’ta Toyota kullanıcılarına hizmet veriyor.

2289 Toplam Gösterim
TOYOTA MARKA ARAÇ SAHİBİ OLANLAR BU HABERE DİKKAT ETSİN!

Yıllardır oto sanayide esnaflık yapan Mustafa Usta, sürücülerin araçlarını kışa hazır hale getirmesi gerektiğini aktardı. Özellikle motor yağının öneminden bahseden Mustafa Usta, “Sürücüler araçlarının motor yağını, yağ filtresini, hava filtresini hatta polen filtresini değiştirmesi lazım. Yeni nesil Toyota’larda sürücülerin mutlaka sentetik ince yağ koydurmaları lazım. Kışın motor yağı biraz donar ama böyle bir sentetik yağ koyulduğu zaman, araç motorunu hem kolay yağlar hem de motor kolay çalışır. Özellikle çoğu kişi polen filtresini değiştirmez. Sürücüler, ‘polen filtresi yazın klimada kullanılıyor’ diye düşünüyor ama bu filtre hem klimada, hem de kaloriferde kullanılıyor. Sürücüler kışın çok kalorifer çalıştıracağı için polen filtresinin de mutlaka değişmesi lazım” dedi.“Sürücülerin antifrize dikkat etmesi gerekiyor”

Mustafa Usta, antifrizin de değişim için bir ömrü olduğunu hatırlatarak, “Sürücülerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise antifriz. Antifrizin mutlaka ölçtürülmesi ve gerekiyorsa değişimi olması lazım. Araçlarda bir de termostat dediğimiz bir alet var. Bu alet, motorun belirli bir sıcaklıkta durmasını sağlar. Sürücüler mutlaka termostatlarına da baktırsınlar” ifadelerini kullandı.

“Bakım yapılmayan aracın yakıt sarfiyatı artar”

Kışlık bakımların yapılmadığın takdirde, sabah çalıştırmada zorlanma görülebileceği gibi, yakıtın da artacağına dikkat çeken Mustafa Usta, “Eğer vatandaş aracının bakımını yaptırmazsa, kışın çok zor çalışma görülebilir, bu nedenle de marş motorunda sıkıntı meydana gelebilir. İkincisi araç daha fazla yakıt tüketir” şeklinde konuştu.

“Bakım yapılmazsa motorda ciddi sorunlar görülebilir”

Bakım fiyatlarının araca göre değiştiğini aktaran Mustafa Usta, bu işlemler uygulanmazsa motorda gelebilecek zararlardan da bahsetti. LPG yakıt sistemi kullanılan araçlara ekstradan bir bakım gerekmediğine de dikkat çeken Mustafa Usta, konuşmasına şu ifadelerle son verdi:“Bu kışlık bakım dediğimiz, ciddi paralar tutmuyor. Aracına göre değişkenlik gösterse de, ortalama 200 ile 300 TL arasında insanlar bakımlarını yaptırabilir. Bakımların mutlaka yapılması lazım, bu şekilde araçlar daha güvenli olur. Bakımlar yapılmazsa motora zarar verebilir. Eksi 15-20 dereceler gibi soğuklarda motor yağlama yapmazsa, ‘yatak sarma’ dediğimiz durum meydana gelebilir, öyle bir zarar görülür. Tüplü araçlar için de çok özel bir bakım gerekmiyor. Yeni nesil dediğimiz araçlarda LPG filtresi var. O filtre değişecek, başka da gereken bir bakım yok. Zaten yapılması gereken kışlık bakım yapıldığı zaman, o da ona yetecektir.”

Bütün Toyota araçlarının bakımını ve tamirini yapan Mustafa Usta Kahramanmaraş yeni sanayi sitesin 15 inci çarşı, 13 nolu dükkan da hizmet vermeye devam ediyor.

HABER: BATUHAN ÇITAK

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı - Haber Scripti
1