Perşembe, 22 Mart 2018
.
22
Kahramanmaraş
.
chevron_left chevron_right
Eğitim

YÖK Başkanı yeni sistemi açıklıyor… Sınavın adı: Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, milyonlarca öğrencinin beklediği yeni üniversiteye giriş sistemini açıklıyor. İşte yeni sistem ile ilgili satır başları:

100 Toplam Gösterim
YÖK Başkanı yeni sistemi açıklıyor… Sınavın adı: Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)

* Sınav stresini azaltacak, karmaşıklıktan uzak, sade, yalın bir sınav sisteminin Türkiye’ye kazandırılması kaçınılmaz oldu.

* Beş gün sürüyor sınavlar, neredeyse dört aya yayılan durum öğrencileri olumsuz etkiliyor, derslerinden kopuyorlar.

* Bundan dolayı sınav bir haftada bitirilecek.

* 18 puan türü yeterlilikleri sağlamak açısından önemli işlev görse de süreci zorlaştırıyor.

* Bazı programlar için aday havuzunu daraltıyor. Bazı puan türlerinde akademik farklılık az ortaya çıkıyor. 18 puan türünde azaltmaya gidiyoruz. Her puan türünde Matematik ve Türkçe’nin katkısı olacak. İki ders bu sınavın ortasında olacak.

* Milli Eğitim müfredatı yine esas alınacak. Milyonlarca öğrenciye ve ailelerine belirtmek isteriz. Asla tedirgin olmasınlar, endişeye kapılmasınlar. Hedefimiz kaliteyi yükseltmek.

* Bunu yaparken toplumu sarsmayacak, endişeye sevk etmeyecek bir yöntemi benimsiyoruz. Eğitim ve öğretimdeki her değişiklik anne-babaların canlarına, çocuklarına dokunuyor.

* Öğrencilerimiz sıkı sıkıya derslerine sarılsınlar. Bu yeni düzenlemeyle dünyadaki iyi uygulamaları da dikkate alarak, sınavı öğrencilerimiz, ailelerimiz, rehber hocaları için daha yalın, sade, sistemli, yönetilebilir hale getirmeyi hedefledik.

İKİ OTURUM

* 2018-2019 eğitim öğretim yılında sınavın yeni adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’dır. Adaylar iki ayrı oturuma katılacaklar. İlk oturumda temel yeterlilik esas alınacak.

* Akıl yürütme, muhasebe odaklı sözel ve sayısal bilgileri yani Türkçe’yi doğru kullanma, okuduğunu anlama…Bunun örnekleri dünyadaki sistemlerde mevcut.

* Öğleden sonraki ikinci oturumda lise müfredatına dair bilgiler esas alınacak.

* Yükseköğretim Kurumları Sınavı, haziran ayının bir hafta sonu yapılacak.

İLK OTURUM HERKESE ZORUNLU

* Türkçe ve temel yeterlilik sınavlarından oluşan Türkçe ve matematik sınavları Milli Eğitim’in ortak müfredatına dayalı olacak. Bütün adayların birinci oturuma girmesi zorunlu. Bu oturumdan sonra öğle arası verilecek. Bu, adayların zihinsel olarak rahatlamasını sağlayacak.

* Birinci oturum 40 Türkçe, 40 Matematik sorularından oluşacak. Bu sınavın sonucu adayların temel yeterlilik testi sonucunu belirleyecek.

TÜRKÇE VE MATEMATİK BARAJ

* Temel Matemetik testinin ağırlığı yüzde 50, temel Türkçe’nin ağırlığı da yüzde 50 olacak.

* Yükseköğretime giriş baraj puanlarını belirleyecek bu testler. Gerekli baraj puanlarında bir değişikliğe gidilmeyecek. Adayların bir ön lisans programını tercih edebilmeleri için temel yeterlilik puanının en az 150 olması gerekiyor. Bunun altında olanlar bir yükseköğretim programını tercih edemeyecek. 180 ve üzeri olanlar yükseköğretim programı tercih edebilecek.

YETERLİLİK TESTİ PUANI 200 VE ÜZERİ OLANLAR İKİ YIL GEÇERLİ

* Temel yeterlilik testi 200 ve üzeri olan adayların bu puanı istedikleri takdirde sonraki yıl da geçerli olacak. Bu, sistem ve aday olan öğrenciler üzerinde büyük rahatlama meydana getirecek.

İKİNCİ OTURUMDA DÖRT TEST VAR

* İkinci oturum 40 Türk dili ve edebiyatı ile coğrafya-I, sosyal bilimler, matematik ve fen bilimleri sorularından oluşacak.

* Oturumların süresi geçmiş yıllardaki uygulamalar ve öğrencilerin sınav stresi yaşamamaları dikkate alınarak belirlenecek. Testlerin ağırlıkları, puan türüne göre:

Sözel puanda Türk dili ve edibiyatı-coğrafyanın ağırlığı yüzde 50, sosyal bilgiler yüzde 50. Eşit ağırlık puanında: Türk dili ve edebiyatı-coğrafya 1 testinin yüzde 50, matematik testinin yüzde 50 olacak.

BAŞARI SIRALAMASI ŞARTI DEVAM EDECEK

* Yerleştirmede ön lisans programlarında temel yeterlilik puanı esas alınacak. Bu puan Türkçe testi yüzde 50, matematik yüzde 50’den oluşuyor. Belli grup programlar için, getirilen başarı sıralaması şartına aynen devam edilecek.

ÖZEL YETENEK GEÇEN SENEYLE AYNI

* Özel yetenekle öğrenci alan programlarda geçen seneyle aynı tutuldu puan. Ortaöğretim başarı puanı hesaplamasında da bir değişikliğe gidilmedi. Meslek lisesi mezunlarına alan odaklı ek puan uygulamasına yine devam edilecek. Engelli adaylara yönelik uygulamalara da devam edilecek.

6 OTURUM 3’E İNDİRİLDİ

* Özetle yeni sistem, daha yalın, sade ve kolay anlaşılabilir, kolay yönetilebilir bir sistem. Sınav puan türleri 18’den 5’e; sınav 6 oturumdan 3’e indirildi.

TEMEL YETERLİLİK SINAVI

* Türk yükseköğretimi için çok önemli bir eşiğe atlıyoruz. O da ‘temel yeterlilik sınavı’. Türkçe ve matematiğin merkezde olduğu, temel yeterlilik merkezde olacak. Mesleki eğitimi ve bu kapsamda farklı meslek yüksekokullarını tercih etmeyi önemseyen bir sistem bu. Ortaöğretim kazanımlarını odağına alan, önemseyen bir sistem. Eğitimi aksatan olumsuzluğu gideren, öğrenciler üzerindeki sınav kaygısının etkilerini azaltan bir sistem bu.

SINAV NE ZAMAN YAPILACAK?

* Giriş sisteminin usullerinin belirlenmesi YÖK’ün işi, ancak ÖSYM’nin de kendi sınav takvimi var. Sadece YÖK’ün sınavlarını yapmıyor. Bizim tercihimiz haziran gibi, bu hususu ÖSYM Başkanımıza tabii ki, izah edeceğiz.

* Sınav sürelerinde dikkate aldığımız husus, daha önceki uygumalalar ve stres yaşamamaları için gereken sürenin tespiti. Bu hususta hem eğitim bilimcilerden, bir ölçüde de bazı psikologlardan görüş alıyoruz.

BİRİNCİ OTURUM KISA OLACAK

* Birinci oturum daha kısa olacak. Sonra arada, adayları rahatlatan bir ara verilecek. Sonra sisteme geçilecek. Toplamda soru başına düşen dakika hesaplarına baktığımızda, 2006-2009’da soru başına 1 dakikaydı, sonra 1.5 ile 1.7 dakika arasında süre veriliyordu. Bunun en önemli noktasını tespit edeceğiz. Önceliğimiz, öğrencilerimizin rahat şekilde sınavı yapacağı süreye sahip olması.

YURTDIŞINDAKİ ÖRNEKLER İNCELENDİ

* Temel yeterlilikler testine bakınca, yurtdışındaki başarılı örnekleri hatırlamak lazım. Onları masaya yatırıp inceledik. Bu kararı almamızda yerelin şartları da önemli. Yaklaşık 180 üzeri puan alan 1.5 milyon aday öğrencimiz oldu son sınavda. 200 puan ve üzeri alanların puanı bir yıl sonra da geçerli olacak. Biz tabii ki sınavların önündeki bu yığılmaları da bir ölçüde hafifletmek isityoruz. İkinci aşamada ders odaklı, fizik, kimya, biyoloji, coğrafyayı, matematiği sorgulayan bir şartı getiriyoruz. Zemininin yani temel yeterliliklerin sağlam olduğunun ispatı halinde, ikinci yıl aday bu puanını kafi görüyorsa o sınava girmeyebilir. Önceki yıl aldığı puanı kullanabilir dedik. Sınav stresini azaltıcı, çok önemli bir karar.

* Sınavın süresinden soru sayısına kadar, hangi hafta sonunda yapılacağına kadar dikkate aldığımız faktörlerden biri öğrencimizin rahat bir sınav süreci yaşaması.

* Sınavı gevşeterek, gün içine yayarak, ilk aşamasını daha kısa tutarak gerçekleştiriyoruz. Bu en mükemmel sistem diye bir sistem yok. Öğrencilerin beklentileri yıldan yıla da değişiyor. Bunlar dikkate alınarak sistem kurgulandı.

SINAV GÜVENLİĞİ

* Sınavın sahibi olan YÖK olarak, ÖSYM Başkanımızla bu hususu da masaya yatırdık. Geçen sene yaşanan sıkıntılı görüntüler bu sene yaşanmayacak ya da daha asgari düzeyde yaşanacak. Elbette, belli güvenlik endişeleri var. Ancak bunlarla sınav konforu arasında bir denge tutturmamaz lazım. 2 milyon 200 bin kişinin sınavını sıkıntılı hale getirmememiz lazım. ÖSYM Başkanı ile güvenlik ve sınav konforu arasında bir denge oluşturulacağını konuşacağız.

Ayrıntılar geliyor…

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı - Haber Scripti
1