Öztunç, ‘’ Çağlayanceritli Çiftçiler İçin Çözüm Arıyoruz! - Maraş Aktüel | Kahramanmaraş HaberleriMaraş Aktüel | Kahramanmaraş Haberleri

27 Ekim 2020 - 20:39

Öztunç, ‘’ Çağlayanceritli Çiftçiler İçin Çözüm Arıyoruz!

Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Çağlayancerit ilçesinde çiftçilerin çözüm bekleyen sulama sorununu gündeme getirmek ve bir an önce yöredeki çiftçiye el uzatılmasını sağlamak amacıyla TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Son Güncelleme :

03 Temmuz 2020 - 8:52

Öztunç, ‘’ Çağlayanceritli Çiftçiler İçin Çözüm Arıyoruz!

Kahramanmaraş’a AK Parti hükümetinin sırtını döndüğünü, Ankara’dan propaganda amaçlı sembolik destekler geldiiğini söyleyen CHP Kaahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç memleketinin her noktasında yaşayan vatandaşın dertlerini dile getirmekten meclis gündemine taşıyacağını ifade etti.

Ali Öztunç, ‘’Yıllardır Çağlayancerit’linin kanayan yarası haline gelen sulama sorunu için harekete geçtik. Yöre çiftçisinin büyük umutlarla yolunu gözlediği 2001 yılında yapımına başlanan Zorkun barajı, 2012 yılında nihayet tamamlandı ancak sonuç çiftçileri hayal kırıklığına uğrattı. Sulama isale hattı yapılmayan baraj, çiftçilerin umutlarını suya düşürürken, geçimleri için hayatlarını riske atan çiftçiler dalgıç pompalarla topraklarına su çekmek zorunda kalıyor.’’ Dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yazılı olarak cevaplandırması istemiyle Meclis Başkanlığı’na önerge sunan Öztunç, kamuoyu adına sorularına cevap istedi. Öztunç’un önergesi şu şekilde;

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki soruların Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr Bekir PAKDEMİRLİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Ali Öztunç

Kahramanmaraş Milletvekili

 

Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinde yapımına 2001 yılında başlanıp 2012 yılında yapımı tamamlanan zorkun barajının sulama isale hattının bir türlü tamamlanamaması nedeniyle sulanması planlanan 1930 dekar verimli tarım arazisi sulanamamaktadır. Tek geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan Çağlayancerit’te çiftçiler tarlalarını sulamak için hayatlarını riske atarak dalgıç pompalarla arazilerine su çekmek zorunda kalmaktadırlar.

Buna istinaden;

1-    Zorkun barajının sulama isale hattının 7 yıldan beri yapılmama sebebi nedir?

2-    Bu barajı bölge çiftçisine tam manasıyla hizmet edebilecek duruma ne zaman getireceksiniz?

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.