Öztunç’tan Murat Kurum’a Deprem Toplanma Alanı Yanıtı - Maraş Aktüel | Kahramanmaraş HaberleriMaraş Aktüel | Kahramanmaraş Haberleri

27 Ekim 2020 - 07:00

Öztunç’tan Murat Kurum’a Deprem Toplanma Alanı Yanıtı

CHP Genel Başkan Yardımcı Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yaptığı toplanma alanları konuşmasını eleştirdi.

Son Güncelleme :

17 Ağustos 2020 - 16:57

Öztunç’tan Murat Kurum’a Deprem Toplanma Alanı Yanıtı

Öztunç yaptığı açıklamada; “Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un 17.08.2020 tarihli açıklamasında “Millet bahçelerimizin her biri aynı zamanda birer toplanma alanıdır. İstanbulumuzun her ilçesinde en az bir tane millet bahçesi projemiz var. Olası depremlerde millet bahçelerimizde afete ilişkin alt yapıyı da hazırlamaya gayret gösteriyoruz. İstanbul’da 15 milyon 200 bin metrekarelik alanda millet bahçelerimiz, yaşanacak olası bir depremde İstanbulumuz için de toplanma vazifesi görecektir” demiştir” dedi.

AK Parti iktidarının bugüne kadar deprem gerçeğini unuttuğunu belirten Öztunç; “Deprem gerçeğini rağmen hiçbir yatırım yapmayan AKP İktidarı şimdi milleti bir kez daha kandırmak için Millet Bahçelerini öne sürmektedir. Millet Bahçelerinin, deprem toplanma alanı olabilmesi için altyapısı yeterli midir?. Bu bahçeler deprem toplanma alanı olarak mı inşa edildi? Kentlerdeki deprem toplanma alanlarını imara açarak AVM ve rezidans diken AKP şimdi de millet bahçeleri ile milleti kandırmaya çalışıyor. Kentlerdeki deprem toplanma alanları ranta kurban edildi. Bakanın açıklaması dostlar bizi alışverişte görsün mantığı ile yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

Gerçek olan Kanal İstanbul değil, depremdir.

Covid 19 nedeniyle 5 Bin’in üzerinde insanımızı kaybettiğimizi hatırlatan Öztunç; “Ama unutmayalım ki 45 saniyelik depremde 17500 insanımız yaşamını yitirmiştir. Tüm bu gerçeğe rağmen halen Kanal İstanbul projesini ısıtanlar doğanın dengesini bozmamaları gerektiğini unuttular. Gerçek olan Kanal İstanbul değil, depremdir” diye konuştu.

Toplanma Alanı Belirleme Kriterleri

Dünyanın birçok yerinde acil bir durum karşısında insanların toplanacağı alanlar belirlenirken, risklerini değerlendirmektedir ifadelerini kullanan Öztunç; “Bakanlığın hiçbir risk değerlendirmesi yapmadan, arama-kurtarma, ilkyardım ve diğer temel ihtiyaç malzemelerinin bulunduğu üniteleri taşıması gereken, yurttaşların kolayca erişebileceği konuma sahip olan alanları toplama alanı olarak belirlemesi gerekirken imara açması, mevcudiyeti ve meşruiyeti sorgulanan millet bahçelerinin reklamını yapması kabul edilemez. Bakan Kurum, toplanma alanı belirleme kriterleri esas alırsa, millet bahçeleriyle ilgili sözlerini geri almak zorunda kalır” dedi.

Rant Değil Öntedbirlilik

17 Ağustos depremi sonrasında toplanma alanı olarak belirlenen alanları imara açan AK Parti İktidarı, kentsel dönüşüm projelerini rant projelerine dönüştürmüştür diye konuşan Öztunç; “Öntedbirlilik ilkesi gereğince Afet riskini azaltma politikaları belirlenmeli, bilimsel ve objektif verilere göre hazırlanan raporlara dayanarak afet riski tespit yapılmalı, bu doğrultuda iyileştirme ya da kentsel dönüşüm uygulamaları yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.