Çarşamba, 25 Nisan 2018
.
Kahramanmaraş
.
chevron_left chevron_right
Gündem

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM: BUNLAR ALÇAK!

.

600 Toplam Gösterim
BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM: BUNLAR ALÇAK!

Yıldırım’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

PİYASADA YAŞANANLAR TÜRKİYE’YE HAS DEĞİLKüresel hareketler ve piyasalardaki oynaklık karşısında tedbirliyiz. Piyasalarda yaşananlar Türkiye’ye has bir durum değildir. Geçen hafta yaptığımız toplantılarda durumu enine boyuna müzakere ettik. Dalgalanmalar diğer ülkeleri olduğu gibi Türkiye’yi de olumsuz etkiledi, bu bir gerçek. ABD Başkanlık seçimi sonrası ortaya çıkan sonuç, piyasalar için tedirginlik nedeni oldu.

MÜCADELEMİZ KARARLILIKLA SÜRÜYORSuriye ve Irak’ta terör örgütleri cirit atıyor. Milli güvenliğimiz için mücadele ediyoruz. ile aynı kararlılıkla mücadelemizi sürdürüyoruz. Bütün terör örgütlerine elinde emzikli masum bebek muamelesi yapan ülkelerle de diplomatik zeminde gerekli mücadeleyi veriyoruz.

VATANDAŞIN DESTEĞİYLE BU İŞİ ÇÖZECEĞİZEkonomik kriz, ardından Gezi olayları, sonra FETÖ’nün ihanet girişiminde döviz yine yükseldi. Dövizin yükseldiği zamanlarda serinkanlılığımızı koruyarak o günleri atlattık. Milletimizin desteğiyle kriz döneminden çıktık. Bugün de vatandaşlarımızın desteğiyle bu işi çözeceğiz. Bugün açıklandı, 8.5 milyon vatandaşımız, 78 milyar lira müraacat etti, Maliye Bakanlığı’na.

BÖYLE BİR MİLLETİ NEREDE BULACAKSINIZKriz tellalları ortada kol gezdiği sırada 10 milyon vatandaşımız devletin kasasına para koymak için sıraya girdi. Böyle milleti siz nerede bulacaksınız. Bunların adı felaket tellalları korosu. Bu koro Sayın Cumhurbaşkanımız 2008’de kriz bizi teğet geçecek dediğinde devreye girmişlerdi. Biz karınca gibi çalışıyoruz, onlar ağustos böceği gibi şarkı türkü. Bu millet kime inanacağını biliyor.

TÜRKİYE’NİN EKONOMİSİ GÜÇLÜArtık eski Türkiye yok. Türkiye’nin ekonomisi güçlü, temelleri sağlam. Biz ekonomimizin gücünü daha da artıracak reformlara devam ediyoruz. Reel sektörü, ekonomiyi desteklemeyi sürdürüyoruz. Merkez Bankası fiyat istikrar için elindekileri kullanıyor.

ÖNÜMÜZÜ KIŞ TUTUYORUZ, YAZ ÇIKARSA BAHTIMIZABu söylentilere rağmen Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinde herhangi bir azalma söz konusu değil. Planlarımızı en kötü senaryoya göre yaptık. Biz ekonomik tedbirlerde önümüzü kış tutuyoruz, yaz çıkarsa bahtımıza. Önemli uygulamaları devreye aldık.

BU BÜYÜK BİR KOLAYLIKMerkez Bankası bazı tedbirler aldı. Bunlardan birisi, ihracatçılarımız mal satmak için Merkez Bankası’ndan döviz alıyorlar satış yaptıktan sonra borçlarını ödüyor. Merkez Bankası döviz olarak aldığın parayı bana Türk Lirası olarak ödeyebilirsiniz diyor. Merkez Bankası’nın amacı piyasanın ihtiyacı olan parayı sağlamaktır. Bu büyük bir kolaylık. 2 milyar doların piyasada kalması için önemli bir katkı. Bununla kalmadık. Hükümet olarak önemli bir karar aldık. Devlet mecbur kalmadıkça dövizle sözleşme yapmayacak. Böylece piyasaya 5 milyar dolar sıcak para bırakmış oluyoruz. Bu milli paramızın güçlü kalmasına da katkı sağlıyor. Bizim yapacağımız sözleşmelerde yabancı parayla sözleşme yapmayacağız, Türk Lirası üzerinden sözleşme yapacağız. Devletin yapacağı döviz ödemelerinde ise böyle bir değişiklik söz konusu değil. İçeriye dışarıya döviz olarak ödemeyi devam edeceğiz. Devletin bunu yapacak gücü var.

BUNLAR ALÇAKFETÖ’cüler sermayeye kısıtlama olacak diye senaryo uyduruyorlar. Bunlar alçak. Türkiye ekonomisini çökertmek için bütün gayretlerini gösteriyorlar. İstiyorlar ki Türkiye ekonomik belirsizliğe girsin. Milleti, 15 Temmuz’da yıldıramadınız, para hesabıyla mı yıldıracaksınız? Bir daha himmet değil bu milletten zırnık bile alamayacaksınız.

DÜNYAYA BAKSINLAR, NE OLUYOR GÖRSÜNLERBütün para birimleri, 8 Kasım’dan bu yana değer kaybetti. Elle gelen düğün bayram. hala birileri çıkmış diyor ki, bunun üzerinden siyasi prim yapmaya çalışıyorlar. Ana muhalefetin ekonomi kurmayları döviz üzerinden siyasi rant kazanmayı bir kenara bıraksınlar. Dünyaya baksınlar, ne oluryor ne bitiyor görsünler. Bugün olanlar dünyada olan küresel bir olaydır ve Türkiye’deki bunun bir yansımasıdır. Yatırımcıların Türkiye’den ayrılmasını gerektirecek hiçbir veri yok. Uluslararası yatırımcının işini kolaylaştırmaya gayret ediyoruz.

BÜTÇEDE EN BÜYÜK PAY EĞİTİMEBütçede en büyük payı yine 122 milyar lira ile eğitime ayırdık. 2017 için kamu yatırımlarını yüzde 30 artırdık.

TURİZMLE İLGİLİ KARAR ALDIKYabancı yatırımcıların oturum izni alması, vatandaşlık hakkı kazanması için kanunda değişiklik yaptık. Yatırım yapanın her zaman yanındayız.Dün gerçekleştirdiğimiz Bakanlar Kurulu’nda turizmle ilgili bir karar aldık. 2016’da yaşananlardan dolayı işler istediğimiz gibi gitmedi. Rusya ile ilişkilerimizin bozulması ve 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle istediğimiz gibi olmadı. 2017’de Türkiye turist getiren acentalara yakıt desteği meselesini görüştük. Tarifeli ya da tarifesiz seferlerle 2017 yılı boyunca misafir getiren A grubu seyahat acentalarına her uçak başı 6 bin dolar destek vereceğiz. Eğer uçak 200 yolcu üzerinde kapasiteye sahipse ve en az 150 yolcuyla geliyorsa bu destek yüzde 30 daha artırılacak. Esnaf ve sanatkarlara verdiğimiz destek de devam ediyor

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı - Haber Scripti
1