Pazartesi, 24 Eylül 2018
.
35
Kahramanmaraş
.
chevron_left chevron_right
Yerel

“EV SAHİBİ OLMAK İSTEYENLERE BÖLGENİN EN UYGUN KONUTLARINI İNŞA EDİYORUZ”

Yeni Kent Toplu Konut Kooperatif Başkanı ve Dulkadiroğlu Belediyesi Belediye Başkan Yardumcısı Sebük Tekin Alpaslan Dulkadiroğlu Belediyesi Toplu konut inşaat şantiyesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

4144 Toplam Gösterim
“EV SAHİBİ OLMAK İSTEYENLERE BÖLGENİN EN UYGUN KONUTLARINI İNŞA EDİYORUZ”

2017 Haziran Ayında Kurulan şantiyede çalışmalara tüm hızıyla devam ettiklerini belirten Yeni Kent Toplu Konut Kooperatif Başkanı Sebük Tekin Alpaslan, 32 dönümlük arazide 1302 konut 1500 m2’lik işyeri kuracaklarını belirtti.

Günlük 8 daire inşa ettiklerini söyleyen Alparslan, bir taraftan inşaat devam ederken diğer taraftan da mekanik ve teknik işlevlerinde yapıldığını belirtti.

120’ye yakın personel ekiple işlerin hızla ilerlediğini belirten Alparslan, 140 m2 ve 120 m2 olmak üzere dairelerin 85 bin ila 130 bin TL arası belirlendiğini ev sahibi olmak isteyenlere sunulduğunu belirtti. 

Alparslan, konuyla ilgili yaptığı konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Dulkadiroğlu Belediyemiz öncülüğünde yapılan Yapı Kooperatifi olan Yeni Kent Toplu Konut Projemizin yapım aşaması ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledik. Kooperatifimizin gidişatıyla ilgili ara ara bu gibi toplantılar yapmayı planlıyoruz. Kooperatifimiz 2017 yılı Haziran ayında kuruldu. 2017 Haziran ayından bu zamana kadar plan ve satın alma çalışmalarını gerçekleştirdik. Akabinde ihalemizi yapıp hızlı bir şekilde inşaat çalışmalarına başladık. Şantiyemiz 132 dönüm alan üzerine kuruludur. Burada bin 332 konut, bin 500 metre kare de iş yeri yapacağız. Günlük şuanda 8 dairenin kaba inşaatını tamamlıyoruz. Şuanda çok hızlı bir inşaat çalışması yapıyoruz. Kamunun yaptığı inşaatlar açısından burası şuanda Kahramanmaraş’ın en büyük şantiyelerinden bir tanesidir. Burası yaklaşık 126 milyon bedelli bir şantiyedir. Günlük 350 metre küpten fazla beton döküyoruz. Şuanda 120 personel var. Ekiplerin ve iş alanın artmasıyla bu sayı 500’ü bulacak. Dairelerimiz bürüt 140 metre kare, net 121 metre karedir. Yaklaşık 85 binle 130 bin TL arasında daire fiyatlarımız var. Bu dairelerin 115 bin civarında ortalama maliyetleri var. Katılım kuruluşlarıyla yaptığımız görüşmelerle kredi oranlarını rekor seviyesinde düşük bir şekilde anlaştık. 10 yıllık bir süre için 0.95 gibi bir rakam telaffuz ediyoruz. Bu şuanda Türkiye şartların da çok komik bir rakamdır. Şantiyemiz bu noktada hızla ilerliyor.”


ÜCRET ARTIŞININ SEBEBİ ŞANTİYE MAALİYETİNİN YÜKSELMESİNDEN KAYNAKLIDIR!

Yapılan ücret artışları hakkında oluşan sorulara cevap veren Alparslan açıklamalarına şöyle devam etti; “Biz bir yapı kooperatifiyiz. Kar amacı gütmüyoruz. Buradaki maliyet herkese yansıtılacak. Kooperatif ilan edildiğinde herkese kullanılan cümle şuydu; burası üç yıllık bir proje, bunun ilk yılı planlamayla geçer, iki yıl imalat sürer. Arkadaşların serzenişi ilk bir yıllık sürede inşaat malzemelerine zam gelmesiydi. Bu zammı kimse cebinden ödeyemez. Bunun dışında avan projeleri bazında bin 296 daireye üye kaydetmiştik. Kot farkından arada 36 tane daire çıktı. Artı bin 500 metre kare ticari unsurlar var. Bu 36 dairenin ve bin 500 metre karelik ticari faaliyetlerin maliyeti kooperatife yüklendi. Bunlar bittiğinde de satılacak ve kooperatife gelir olarak eklenecek. Bundan sonra artış olmayacak. Belli bir bedel üzerinden yapım işi başladı.”


Sosyal nedenlerden artış yaşamadığını inşaat maliyetinin artması sonucu artışın kooperatif üyelerine paylaştırdıklarını belirten Alparslan sözlerine şu ifadelerle devam etti; “Sosyal olarak bir artış olmadı. Cami’yi bir hayırsever yapacak. Okulu Milli Eğitim Müdürlüğümüz yapacak. Sosyal açıdan bir artış olmadı.  Dediğim gibi inşaat maliyetinde artış olunca koperatif olarak daire fiyatlarında artış yapmak zorunda kaldık. Bu bir fiyat artışı değil bu ilave değer oluşturulmasıdır. Elde edilecek kar tekrar kooperatife dönecek üyelere dönecektir.”

FİYAT ARTIŞINDAN SONRA AYRILANLAR OLMADI!

Kooperatif Başkanı Alparslan; “Ayrılma söz konusu olmadı 48 tane dilekçe verildi ama şu an da o veren kişilerin çoğunluğu geri çekmek istiyor. Biz bir toplantı yapmıştık maliyet yüksek geliyorsa az maliyetli yerler ile takas yaparsınız demiştik şu an da 52 tane dilekçe var bize daha iyi bir yer verin diye başvuranlar var.”

ÜYELERİMİZLE ARAMIZDA SORUN YOK!

Alparslan, son olarak şunları kaydetti: “Şuanda Kahramanmaraş’ta ve bölgede yapılan bu tarz kamu projelerine baktığımız zaman bizim yaptığımız projenin daire metre karelerinin daha düşük olduğunu görürüz. Bu noktada üyelerimiz rahat olsunlar. Proje tamamlandığında beklentilerinin tümünü karşılayacağını düşünüyorum. “Üyelerimizle iletişimimizde hiçbir sorun yok. Ramazan ayında 2 kez toplantı yaptık. Biz şunu anlayabiliyoruz. İnsanlar belirli bir bütçe ile ev sahibi olmak istiyor. Bunların içinde dar gelirli üyelerimiz de var. “Bazı kişiler kâr amaçlı girmiş 2 tane daire almış işte benim ka’rım gitti”. “Ayrıl diyoruz” Yok diyorlar. Burası kâr amaçlı bir yer değil ben maliyeti paylaştırıyorum. Burası kooperatif maliyet paylaşılacak. Biz ısrarla ifade edeceğiz onlar da anlayacak inşallah.

Gerçekleştirilen Bilgilendirme Toplantısına Kahramanmaraş Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay’da katılım gösterdi.

 

HABER: EMRE KAPLAN

 

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı - Haber Scripti
1