Perşembe, 18 Nisan 2019
.
15
Kahramanmaraş
.
chevron_left chevron_right
Sağlık

ÖKSÜZ; “HER BAĞIŞ YENİ BİR HAYATTIR”

“Organ Bağışı Haftası” dolayısıyla Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Ali Nuri Öksüz basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

3648 Toplam Gösterim
ÖKSÜZ; “HER BAĞIŞ YENİ BİR HAYATTIR”

Ulu Cami meydanına açılan stantta Kahramanmaraşlı vatandaşlara organ bağışının önemi anlatıldı.

Burada açıklamalarda bulunan Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Ali Nuri Öksüz düzenlenen organizasyonlarda Türkiye de organ bağış sayısını arttırmak ve vatandaşların organ bağışı bilincini geliştirmeyi amaçladıklarını belirtti.

 

Öksüz, “Bilindiği gibi ülkemizde organ bağışı ve Organ nakli sayılarının yetersizliği, son dönem organ yetmezliği nedeni ile tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve işgücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumakta olup, organ bağışı ve nakli sayılarının arttırılması Bakanlığımızın ve Müdürlüğümüzün öncelikli hedeflerindendir.” İfadelerinde bulundu

 

Birçok yerde Organ bağışını arttırmak ve bilinçlendirmek için eğitimler verildiğini belirten Öksüz, “Bu bağlamda, ilimizde Organ Bağış sayılarını arttırmak, halkımızı bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak amacı ile Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile Liselerimizde, Halk Eğitim Merkezlerinde bilgilendirme eğitimleri düzenlenmekte ve halka açık yerlerde Organ Bağış stantları açılarak halkımız bilinçlendirilmeye çalışılmaktadır. Farkındalık eğitimlerimiz 2018 yılı içerisinde Merkez ve çevre ilçelerde Lise düzeyinde Okullarımızda devam edecek, ayrıca halka açık yerlerde Organ Bağış stantlarımız açılacaktır. Ülkemizde yaklaşık 26 bin kişi organ nakli beklemektedir. Bunun 22 bini böbrek bekleyen hastalarımızdır. 2018 tarihi itibari ile ilimizde 826 Kronik Böbrek Yetmezliği hastası diyaliz cihazlarına bağlı olarak yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Kalp ve Karaciğer nakli bekleyen hastalar, böbrek hastaları kadar şanslı değillerdir; uygun organ bulunmadığı takdirde kısa bir süre içinde yaşamlarını kaybetmektedirler.” Türkiye de 2018 yılı kasım ayı itibarıyla organ nakli bekleyen hasta sayısı yaklaşık 26 000 olup bunların büyük çoğunluğu yani 22 000 ni böbrek nakli beklemektedir.” Şeklinde konuştu.

 

Öksüz; “Organ bağışında bulunacak kişilerin;1979 tarih ve 2238 sayılı yasa gereği 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Bağışçılar, Akciğer, Karaciğer, Böbrek, Kalp, Kalp kapağı, Pankreas, İnce Bağırsak, Kornea, Kas Dokusu,  Kemik,  Kıkırdak,  Tendon, Yüz ve Saçlı Deri, Üst Sindirim Sistemi, Üst Solunum Yolu, Ekstremiteler ve Uterus gibi organlarını bağışlayabileceklerdir. İlimiz Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde Böbrek Nakil Merkezlerimiz bulunmaktadır. Nakil için gerekli Doku Tipleme Laboratuarı Üniversitemiz bünyesinde mevcuttur. Nakil yaptıracak hastalarımızın nakil olmak istedikleri merkezlere başvurmaları gerekmektedir. Nakiller canlı donör ve kadavradan yapılabilmektedir. Özverili çalışma gösteren tüm sağlık çalışanlarına teşekkür eder, göstermiş oldukları başarılarının 2019 yılında daha da artarak devamını dilerim. Ayrıca organ bağışına destek veren tüm vatandaşlarımıza insanlık adına şükranlarımı sunuyorum.” İfadelerine değindi.

 

 

 

İl Salık Müdürü Öksüz Organ Bağışı verilerine de değindi.

Açıklanan veriler şu şekilde;

Türkiye de 2012 yılından 2018 yılına kadar bağış yapan toplam bağışçı sayısı 385 000 olup aynı yıllar arasında ilimizdeki toplam bağışçı sayısı 1 312 dir

2017 yılı Türkiye deki toplam bağışçı sayısı 87 000 olup 2018 yılı kasım ayı itibarıyla bu sayı 55 000 e düşmüştür.

2017 yılı ilimiz toplam bağışçı sayısı 218 olup,  bu sayı 2018 yılı kasım ayı itibarıyla 235 yükselmiştir.

2018 yılında organ bağışı yapan kişi sayısı Türkiye de düşerken ilimizde yükselmiştir.

Türkiye de 2011 yılından 2018 yılına kadar yapılan toplam beyin ölümü bildirim sayısı 14 bindir.  

Türkiye de 2017 yılında yapılan beyin ölümü bildirim sayısı 2 bin olup 2018 yılında yapılan beyin ölümü bildirim sayısı 721 e düşmüştür.

İlimizde 2017 yılında yapılan beyin ölümü bildirim sayısı 17 olup 2018 yılında yapılan beyin ölümü bildirim sayısı 35 e yükselmiştir.

2018 yılında yapılan beyin ölümü bildirim sayısı Türkiye’de düşerken ilimizde yükselmiştir.

İlimizde 2017 yılında yapılan toplam nakil sayısı 4 olup bu naklin 2 tanesi canlı 2 tanesi kadavretiktir.

İlimizde 2018 yılında yapılan toplam nakil sayısı 19 olup bu naklin 6 tanesi canlı 13 tanesi kadavretiktir.

İlimizde 2017 yılında toplam 4 nakil yapılırken 2018 yılında toplam 19 nakil gerçekleştirilmiştir.

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                           

 

 

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı - Haber Scripti
10.6565 sn / 3.43MB