Cuma, 19 Temmuz 2019
.
26
Kahramanmaraş
.
chevron_left chevron_right
Spor

PEŞREV’LER BU KEZ ELBİSTAN’DA ATILDI!

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesini ev sahipliği yaptığı 1. Kısa Şalvar Güreş Festivali’nde güreşçiler Er Meydanında kıran kırana mücadele etti.

12208 Toplam Gösterim
PEŞREV’LER BU KEZ ELBİSTAN’DA ATILDI!

Minik ve yıldızlar, büyükler, teşvik küçük boy ve teşvik küçük boy kategorilerinde düzenlenen Elbistan 1. Kısa Şalvar Güreş Festivali'ne Türkiye'nin değişik bölgelerinden 637 pehlivan katıldı.

 Önceki dönemlerde önemli güreşçinin yetiştiği Elbistan'daki festivalin başpehlivanlığı için de 13 güreşçi yarıştı.

 Elbistan 1. Kısa Şalvar Güreş Festivali'nin güreş ağası AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç olurken Kahramanmaraşlı Başpehlivan Halil Hopur Rakiplerini yenerek Başpehlivan oldu.

 

YENİ ŞAMPİYONLAR ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORUZ!

 

Turnuvanın Güreş Ağası seçilen AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç Geleneksel sporlara her zaman destek vereceklerini belirtirken tüm sporculara başarılar diledi.

 

Milletvekili Kılıç; “spor yapmak çok önemidir. Çünkü spor hem bedene, akla ve vücuda hitap etmektedir. Kahraman Milletimizin genlerinde, pehlivanlık vardır. Bu yönde geçmişten günümüze birçok pehlivanlarımız olmuştur. Elbistan her zaman ünlü pehlivanların yetiştiği  bir ilçemizdir. Başlangıcını yeniden yapmış olduğumuz bu festivalleri bundan sonraki zamanlarda da arttırarak devam ettireceğiz. Güreşi yaymaya duyurmaya devam edeceğiz. Bu anlamda birçok okullarımızda sporun belirli dallarını eğitime katarak göstermeye çalışıyoruz. Yeni sporcular çıkarmaya yeni şampiyonlar çıkarmaya çalışıyoruz. Ben bu temenniler ile bu güne kadar Tür Güreşine katkıda bulunan Ülkemize gururlar yaşatan tüm güreşçilerimize, sporcularımıza en içten dileklerimle Teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum. İfadelerini kullandı.

 

ELBİSTAN’A GÜREŞ HASRETİYAŞATMAYACAĞIZ!

 

Elbistan Gençlik ve Spor İlçe Müdür Vekili Ahmet Yılmaz, yaptığı konuşmada şu ifadelere değindi, "Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ile Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğümüzün birlikte organize ettiği Elbistan 1. Kısa Şalvar Güreş Festivali, 637 sporcunun katılımıyla gerçekleştiriliyor. Biz, şunu biliyoruz ki; 9 yıldır süren bir hasret var. Şampiyonanın ilçemizde düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ödüllerimiz, ilçemizdeki iş adamlarının desteği ile toplandı. Şampiyonada dereceye giren sporcularımıza verilmek üzere 32 bin TL topladık. Bu yiğitler diyarında, 9 yıllık güreş hasreti çok fazla. Bu hasreti daha fazla yaşatmayacağız. İnşallah, bundan sonra her yıl er meydanında pehlivanlarımız güreşecek. Güreş severlere ve sporcularımıza teşekkür ediyorum."

 

ELBSTANIN GÜREŞE SUSADIĞINA ŞAHİT OLDUM!

 

Daha sonra kürsüye davet edilen Türkiye Geleneksel Spor Dalları Asbaşkanı Şahin Hopur ise yaptığı konuşmada, "9 yıldan bu yana yapılmayan, karakucak şalvar güreşlerinin, 2018 yılı faaliyet programına alınmasında bizlere direktiflerde bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mahir Ünal'a teşekkür ediyorum. Bugün, burada Elbistan'ın güreşe susadığına şahit oldum. Bugün burada bismillah diyerek yeniden başlattık. İnşallah devamı da gelecek. Müsabakalarımızın kazasız belasız geçmesini temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

Düzenlenen turnuva ’da katıldığı 8 sıkletin 5’inde Şampiyonluk kazanan Kahramanmaraş Güreş İhtisas Spor Kulübü Takım puanlamasında da liderlik koltuğunu aldı.

 

 

Festival sonucunda dereceye giren ve ödül kazanan güreşçiler ise şu şekilde:

 

30 kilogram minik-yıldız: Şahin Acar(Batman), Muhammet Yağmahan (Batman), Efrahim Karaca. (Göksun)

 

35 kilogram minik-yıldız: Birkan Gök (Adana), Ali Korkmaz (Batman), Remzi Temur. (Afşin)

 

40 kilogram minik-yıldız: İsmail Söyler (Kahramanmaraş), Cesur Geçgel (G.Antep), Mustafa Sarp.(Göksun)

 

 45 kilogram minik-yıldız: Mücahit Yılmaz (K.Maraş), Emirhan Gizir (K.Maraş), Bayram Esendere. (Göksun)

 

50 kilogram minik-yıldız: Yavuzhan Karadoğaner (Adana), Halil Kuyucu (Hatay), Ömer Eratilla. (Batman)

 

55 kilogram minik-yıldız: Muhammet Gök (Batman), Ali Baş ( K.maraş), Enes İnce.(Adana)

 

 60 kilogram minik-yıldız: İsmet Çiftçi, Furkan Üçoluk (K.Maraş), Alihan Öksüz. (Adana)

 

65 kilogram minik-yıldız: Taner Garip , İbrahim Çayır,(K.Maraş) Emre Bacaksız. (Hatay)

 

70 kilogram minik yıldız: Hasan Doğan  (Göksun), Mustafa Yeniköy , Esat Ardıç.(K.Maraş)

 

Yıldız başpehlivan: Beytullah Kılıç, Yasin Akıl, Muhittin Karakaya.

 

60 kilogram büyükler: H. Mehmet Çam (K.Maraş Güreş İhtisas SK.), Ali Gürsoy, Mehmet Yüce. (K.Maraş Büyükşehir  BLDY)

 

65 kilogram büyükler: Ufuk Doğan, Oğuz Can Yılmaz, Ali Çam. (K.Maraş Güreş İhtisas SK.)

 

70 kilogram büyükler: Ali Akıl (K.Maraş Büyükşehir BLDYS), Ziya Daylak (K.Maraş Güreş İhtisas SK.), İbrahim Kar. (K.Maraş Büyükşehir BLDYS)

 

75 kilogram büyükler: Mehmet Söyler (K.Maraş Güreş İhtisas SK.), Ömer Altunbay (S.S.K.), Ali Kurt. (K.Maraş Güreş İhtisas SK.)

 

 80 kilogram büyükler: Nuri Temur (K.Maraş Güreş İhtisas SK.),  Mehmet Keskin (G.Antep), Yusuf Aktürk. (Tufanbeyli)

 

 85 kilogram büyükler: Hüseyin Genç (K.maraş Güreş İhtisas SK.) , Muhammet Mercimek (Darende), Nihat Oflaz (Malatya)

 

 90 kilogram büyükler: Bekir Demirtaş (Tokat), Abbas Eker (Osmaniye), Y. Emre Sezgin. (Tokat)

 

 (Başpehlivanlık): Halil Hopur (K.Maraş Büyükşehir BLDYS), Mustafa Özdemir (Elbisan), Halil İbrahim Edirne. (K.Maraş Güreş İhtisas SK.)

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
Haber Yazılımı - Haber Scripti
10.5253 sn / 3.44MB